Zvažuje se úprava opatření pro hromadné akce, možná budou jen PCR testy, oznámil ministr Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zvažuje úpravy protiepidemických opatření pro hromadné akce. Z testů pro prokázání bezinfekčnosti by se například na takových akcích pro velký počet osob mohly uznávat jen PCR testy. Řekl to ve středu na dotaz ČTK. Podrobnosti sdělit nechtěl, návrhy projedná ve čtvrtek vládní centrální řídící tým složený ze zástupců ministerstva a armády pod vedením hlavní hygieničky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Řešíme otázku určité úpravy režimového opatření hromadných akcí. Teď ještě nechci říkat konkrétně, jak by to mělo vypadat, uvedl ve středu dopoledne ministr. Podle něj jsou platná opatření, jako je nošení ochrany dýchacích cest a kontrola potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělané nákaze, nastavena dobře.

Počet nově nakažených covidem za den se přiblížil hranici 10 tisíc. Vláda zpřísnění opatření neplánuje

Číst článek

Je to hodně o individuální odpovědnosti. Teď už to není o tom vršit nějaká další opatření, pokud je lidé nebudou dodržovat, dodal.

Současná opatření zatím epidemii nebrzdí, v úterý do statistik přibylo přes 9900 nově pozitivních. V nemocnicích je více než 2000 lidí. Podle odborníků budou počty růst ještě nejméně dva nebo tři týdny.

Zásadní pro zvládnutí epidemie je podle Vojtěcha očkování. Dokončenou vakcinaci má v Česku 68,8 procenta dospělých, zájem v posledních týdnech roste. V pondělí dostalo vakcínu přes 39 000 lidí, asi třetina z nich první dávku. Vůči očkovaným by podle Vojtěcha nebylo zpřísnění správné.

Není to jenom o tom udělat nějaké lockdownové opatření. Ve chvíli, kdy tady máme 6,2 milionu lidí, kteří jsou očkovaní, tak to nepovažuju za správné, vysvětlil. S vyhodnocením nových nařízení, jako jsou kontroly potvrzení v restauracích, chce počkat zhruba dva týdny.

Nízký záchyt

Asociace krajů ČR v úterý navrhla, aby stát poskytl každému kraji dostatečný počet testů pro testování ve školách, které by každý region okamžitě využil v případě nárůstu případů covidu-19. V pondělí se testovaly těmito testy děti v osmi okresech, příští týden testování čeká 31 z celkem 77 okresů.

Samotesty jsou platné pouze na místě a jsou jednorázové. Doma podstoupený nestačí

Číst článek

Podle Vojtěcha se o návrhu krajů bude debatovat. Testování antigenními testy tak, jak je stanovisko odborného aparátu ministerstva, v tuto chvíli není úplně doporučovanou variantou, řekl. Podle názoru hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy nezachytí často bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou.

Záchyt je poměrně nízký a efektivita není taková, dodal ministr. Podle něj je lepší testovat v ohnisku nákazy třeba celou školu PCR metodou na základě rozhodnutí hygieny.

Kromě centrálního řídícího týmu se ve čtvrtek podle Vojtěcha sejdou ministerští odborníci také s AntiCovid týmem koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), jejíž zástupce pravděpodobně Vojtěcha na postu ministra nahradí.

Budeme se bavit, co s tím dál. A cílem je, abychom našli nějakou společnou řeč,“ řekl ministr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme