Situace se dramaticky zhoršuje, máme tu epidemii neočkovaných, řekl Vojtěch

Epidemie koronaviru v Česku sleduje rizikový scénář, nákaza se šíří hlavně mezi neočkovanou dospělou populací. Na úterní tiskové konferenci k vývoji epidemické situace to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Upozornil, že cestou ke zrušení veškerých opatření je právě zvýšení podílu populace s vakcinací.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:44 26. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo) a náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková (vlevo)

Vojtěch zdůraznil, že nákaza se aktuálně šíří hlavně mezi neočkovanou populací | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Epidemie se stala epidemií neočkovaných,“ uvedl ministr na úvod úterní tiskové konference. Naopak poděkoval těm, kteří očkování proti covidu-19 již podstoupili, zájem o vakcinaci se v posledních dnech zvyšuje.

Testy v pondělí odhalily 4262 nakažených covidem. ‚Rizikový model se naplnil,‘ míní Dušek

Číst článek

Těch, kteří nejsou očkovaní nebo covid-19 neprodělali, je v Česku přibližně třetina dospělé populace. A právě mezi nimi se podle Vojtěcha nákaza šíří nejrychleji.

„Většina těch, kteří jsou hospitalizovaní, jsou rovněž neočkovaní. Kdybychom zvýšili počty očkovaných, tak bychom mohli v zásadě hned zrušit opatření a šli bychom dělat nějakou práci, která by nás bavila mnohem více,“ řekl Vojtěch.

Nákaza se podle něj šíří hlavně v mladších a středních věkových skupinách, tedy mezi lidmi mezi 20 a 49 lety. Už tak nejde pouze o seniorní populaci, upozornil Vojtěch.

Za riziko Vojtěch označil i lokální proočkovanost – ta je nejnižší v Moravskoslezském kraji, který je z pohledu epidemie aktuálně nejzatíženějším regionem. „Prosím ty, kdo očkování odkládají, aby ho už neodkládali ani o den,“ dodal Vojtěch.

„Kdybychom byli hypoteticky stoprocentně naočkováni, byli bychom maximálně na třetině čísel. V nemocnicích by byly nesmírně malé počty pacientů a do budoucna by nehrozilo zahlcení lůžkové péče,“ navázal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Nárůst hospitalizací

V nemocnici je s covidem-19 aktuálně 1055 hospitalizovaných, 158 z nich leží na jednotkách intenzivní péče. Na umělé plicní ventilaci je k úternímu ránu 75 pacientů. „Je tu riziko, že vzhledem k neproočkované seniorní populaci mohou čísla dál stoupat,“ uvedl Dušek.

V současném scénáři se může množství hospitalizovaných dostat i na dvojnásobek, zátěž v nemocnicích však podle Duška neroste jako minulý podzim.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková zdůraznila, že na covid-19 zatím neexistuje lék, proto jedinou možností zůstává prevence a očkování. „Nepřítelem je virus, nikoli ministerstvo zdravotnictví nebo konspirace,“ uvedla.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na tiskové konferenci následně potvrdila, že vláda obdržela návrh mimořádného opatření k preventivnímu testování dětí ve školách. Podmínkou je 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel, první fáze jsou plánované 1. a 8. listopadu v osmi okresech – jde o České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. O dalších bude případně rozhodnuto ke konci každého týdne po vyhodnocení dat.

Neočkovaní učitelé navíc budou muset při vyučování respirátory, povinnost ochrany dýchacích cest se naopak již nevztahuje na osoby, které pečují o děti v dětských skupinách.

Pokračovat budou i kontroly opatření ze strany hygieniků. Svrčinová upřesnila, že pro tento úkol vyčlenila přibližně tisíc pracovníků. Ti však chodí po dvou, podle ní jsou totiž často „nevybíravým způsobem napadáni“.

ÚZIS:

Už tento týden může být 7 tisíc pozitivních denně.

Jistota je, že se ČR dostane nad 300/100k/7

Hrozí, že půjdem k 2000 hospitalizovaným.

JIP loňskou dynamikou nerostou. Díky vakcinaci.

10:13 – 26. 10. 2021

4 42

Testování v sociálních službách

Změna pak nenastane u testování v sociálních službách - to i navzdory ukončení proplácení preventivních testů bude podle Vojtěcha nadále hrazeno ze zdravotního pojištění.

„Počítáme s tím, že toto testování i vzhledem k rizikovosti těchto služeb, bude nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl Vojtěch novinářům. Podle něj jde v tomto případě spíše o screeningové testování, má zabránit nákazám v těchto zařízeních.

Ministr zdravotnictví dodal, že považuje za vysoce nezodpovědné chování, pokud někdo z personálu těchto zařízení není očkován. S vysokými počty nakažených klientů i zaměstnanců se sociální zařízení potýkala v minulých vlnách epidemie covidu. Nyní je podle Vojtěcha těchto nákaz minimum.

Pravidelné testování se týká pobytových sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory, ale také zařízení následných služeb, tedy léčeben dlouhodobě nemocných. Klienti všech těchto zařízení patří mezi skupiny obyvatel nejvíce ohrožené vážným průběhem covidu-19.

Zaměstnanci a klienti v pobytových sociálních zařízeních, kteří nejsou očkováni nebo do půl roku po prodělání covidu-19, se musí od září povinně jednou týdně testovat.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme