Vojtěch: Ústřední komise nebyla v létě potřeba. ‚Stát má situaci předvídat,‘ reagoval Michálek

Ústřední epidemiologická komise se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) od května nesešla kvůli tomu, že situace kolem vývoje epidemie koronaviru byla v létě klidná. Vojtěch to ve čtvrtek uvedl ve Sněmovně na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Dolní komora v červnu apelovala na vládu, aby se komise scházela pravidelně. Vojtěch následně řekl, že se nyní bude scházet jednou za týden nebo za 14 dní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise je podle Vojtěcha pouze platformou pro sdílení informací s ostatními resorty včetně hasičů nebo policie | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Ústřední epidemiologická komise nebyla svolána, protože situace byla klidná,“ uvedl ministr. „Nemá smysl se scházet, pokud byla situace velmi klidná,“ poznamenal.

Komise není podle Vojtěcha složena jen z epidemiologů a je pouze platformou pro sdílení informací s ostatními resorty včetně hasičů nebo policie.

Modely šíření koronaviru v Česku. Nejhůř bude na přelomu září a října, odhadují statistici

Číst článek

Michálek namítl, že už před létem bylo zřejmé, že na podzim může přijít další vlna epidemie koronaviru. Stát by podle poslance neměl pouze reagovat na vzniklé události, ale také je předvídat, pokud chce ochránit své občany.

Připomenul také, že premiér Andrej Babiš (ANO) označil absenci jednání komise za chybu. Vojtěch na to reagoval s tím, že komise neurčuje směr ohledně ochrany zdraví, protože to je v kompetenci hlavní hygieničky.

‚Nárůst značí exponenciální vývoj‘

Na poslancův dotaz, nakolik je pravděpodobný scénář nákazy lidí koronavirem v Česku, ministr uvedl, že „nikdo nedokáže říci, jak se situace bude vyvíjet“.

Scénář je podle Vojtěcha pouze modelací možného vývoje. „Zejména včerejší (středeční) nárůst nám značí, že skutečně směřujeme do určitého exponenciálního vývoje šíření dané choroby,“ připustil ministr.

Ministr uvedl, že v nemocnicích jsou kapacity až na osminásobek současného počtu pacientů s nemocí covid-19. Nakažení jsou podle Vojtěcha o výsledku testů informováni během 48 až 72 hodin od otestování, v Praze jsou lhůty delší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme