‚Chci dát prostor pro řešení epidemie.‘ Ministr Vojtěch rezignoval na funkci ministra zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí ráno na tiskové konferenci oznámil, že odstupuje z funkce. Během projevu připomněl, co se mu na ministerstvu podařilo prosadit, zmínil například reformu psychiatrické péče. „Svou rezignaci jsem už dal premiérovi. Chci tím dát prostor pro řešení epidemie koronaviru, která nás ještě bude nějaký čas provázet,“ prohlásil.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 11:32 21. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Covid řešíme už devátý měsíc. Myslím si, že jsme se všemi kolegy ve dne v noci dělali maximum, abychom uchránili naše občany před nákazou. Dovolím si tvrdit, že jsme první vlnu zvládli velmi dobře,“ řekl během pondělního projevu. „Byla to obohacující zkušenost a myslím si, že se svým týmem se nemám za co stydět,“ prohlásil Adam Vojtěch.

DOKUMENT: Jak Adam Vojtěch oznámil svou rezignaci na funkci ministra zdravotnictví

Číst článek

Odstupující ministr také připomněl, čeho během svého působení ve funkci dosáhl. 

„Za necelé tři roky se podařila řada změn, které jsou dokončené nebo nastartované – začali jsme elektronizovat zdravotnictví, spustili jsme elektronický recept a lékový záznam, napsali jsme historický zákon o elektronizaci zdravotnictví, udělali jsme reformu zdravotnických prostředků,“ popsal.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ihned po Vojtěchově projevu ve vysílání České televize oznámil, že o jeho odchodu nevěděl.

„Z toho, co jsem se dozvěděl včera večer (v neděli – pozn. red.), se to dalo odhadnout. Každopádně jeho rozhodnutí respektuji, chci mu poděkovat za spolupráci v minulých letech a teď je to na panu premiérovi. Měl by rychle přijít se jménem jeho nástupce,“ okomentoval dění Hamáček.

„Bylo evidentní, že ministerstvo potřebovalo nový impulz, ale to je politika,“ dodal.

Ministrovi v demisi poděkoval za jeho práci v resortu také premiér Andrej Babiš (ANO). „Jsem přesvědčen, že kdyby veškerou svou energii nemusel vydat na boj koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví,“ napsal na facebook. Doplnil, že první vlnu koronaviru zvládl Vojtěch „neuvěřitelně“ a udělal „na ministerstvu více práce něž většina jeho předchůdců“.

O tři hodiny později premiér oznámil jméno Vojtěchova nástupce. Uvedl, že se s Romanem Prymulou dohodl už o víkendu a předjednal s prezidentem Milošem Zemanem postup, aby výměna byla co nejrychlejší. 

Koronavirus v Česku

Během neděle se koronavirem nakazilo 985 lidí. V pondělí začínají platit nová mimořádná opatření. V Praze, Středočeském kraji, na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku se vrací povinnost nosit roušky na venkovní akce pro více než 100 lidí. V hlavním městě zároveň mají vysoké školy vyučovat jen na dálku.

Kvůli pomoci hygienikům by v pondělí měl podle Vojtěcha kabinet diskutovat o spuštění tzv. sebereportování, při kterém bude moci pozitivně testovaný člověk na covid-19 vyplnit webový formulář s informacemi o svých kontaktech.

Dalším tématem diskuse budou další opatření proti šíření koronaviru nebo problematika kurzarbeitu.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Vláda také na pondělním zasedání obnoví činnost Ústředního krizového štábu. Premiér Babiš v posledních týdnech odmítal návrhy ČSSD a opozice na jeho svolání, v pátek ale změnil názor po výzvě Asociace krajů. Dostatečně podle něj totiž nefunguje komunikace mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji.

V čele štábu by měl znovu stanout vicepremiér Jan Hamáček, i když proti jaru by měl doznat některých změn statut štábu.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme