Vojtěch: Data z testování na covid dohlásilo 86 procent škol. Mezi milionem žáků bylo 111 pozitivních

Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu zdravotnictví nahlásilo 86 procent škol. Potvrdilo se v nich 111 případů nákazy. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na celkové zhodnocení je podle něj potřeba počkat na výsledky ze zbytku škol a také z dalších termínů testování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Do základních a středních škol v České republice nastoupilo 1. září asi 1,4 milionu dětí.

„My jsme v té první vlně testování ve školách otestovali přes milion dětí. Data dohlásilo 86 procent škol, bohužel část nedohlásila, doufám, že se to ještě napraví,“ řekl ministr. Proč 14 procent škol výsledky testování zatím neposkytlo, nevěděl.

„V tuto chvíli po první vlně testování máme konfirmovaných asi 111 pozitivních,“ uvedl. „Ještě možná se nějaká data dohlásí,“ dodal.

Výsledky testování ve školách vypadají dobře, ale data nejsou úplná. Předběžně lze říci, že jde o incidenci jen v řádech nižších desítek pozitivnich případů. Incidence je tedy srovnatelná s virovou zátěží celé populace. Ještě nás však čekají dvě kola, která to mohou změnit.

19:55 – 03. 09. 2021

4 99

První termín testování žáků ve školách byl hned první školní den, tedy ve středu 1. září. Prvňáci se mohli testovat 2. září. Do lavic usedlo podle odhadu ministerstva školství přibližně 967 100 žáků základních a 422 300 studentů středních škol. Do prvních tříd nastoupilo kolem 110 300 žáků.

Ministerstvo školství ve svém manuálu pro školy na konci srpna uvedlo, že pokud bude ve školách v jednom okrese za první dva termíny testování více než 25 pozitivních případů na 100 tisíc provedených testů, testování tam bude pokračovat do konce září, vždy jednou týdně.

Na co se připravit před začátkem školního roku? Trojí testování ve třídách, distanční výuka v záloze

Číst článek

V případě, že žák test nepodstoupí, musí nyní nosit roušku i při výuce, nesmí zpívat či cvičit v tělocvičně a v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Jako alternativa platí negativní test z jiného odběrového místa.

Testovat se nemusí očkovaní žáci a ti, kteří prodělali covid-19 před méně než 180 dny. Stejná pravidla platí pro učitele a další zaměstnance školy, kteří si ale na rozdíl od žáků musejí testy zajistit sami. Pro žáky mají školy antigenní testy od státu, nebo se mohly rozhodnout zajistit si průkaznější PCR testy. Za jeden test PCR metodou dostanou od státu zpětně 200 korun.

Screening v Praze

Například v pražských školách podle dřívějších informací hygieniků odhalil preventivní screening na covid-19 ve školách 1. září 38 nakažených žáků. Testovalo se 67 896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme