Foto: Michaela Danelová

Posledních 7 dní ministra A. V.: krize pipetovacích špiček, Babišovy výtky i ošklivá diskuse s hejtmany

Kristýna Guryčová |

Čtěte dále

Ve funkci ministra zdravotnictví vydržel 1013 dní. Vaz Adamovi Vojtěchovi (za ANO) nakonec zlomil zářijový nápor nově nakažených koronavirem. Svoji roli však sehrály i pipetovací špičky, jednání s hejtmany a hlavně premiér Andrej Babiš (ANO), který se nakonec stal jeho největším kritikem. A co ale Vojtěchově pádu bezprostředně předcházelo? Server iROZHLAS.cz na základě výpovědí jeho spolupracovníků zrekonstruoval události posledního týdne.

Bylo to turbulentních sedm dní. Hned v pondělí musel Vojtěch řešit chybějící pipetovací špičky, tedy jednoduché pomůcky, bez nichž ale nejde testovat. V pražské Nemocnici Na Bulovce se kvůli tomu nedávno na hodinu zastavilo testování. „Systém by neměl selhat na základě toho, že chybí nějaký materiál,“ komentoval to pro iROZHLAS.cz Vojtěchův nástupce Roman Prymula.

Babiš proto – podle Prymuly – oprávněně zuřil. To však pro Vojtěcha nebylo nic nového, výtky od něj za zavřenými dveřmi slýchal pravidelně. „Pořád mu něco vyčítal,” popsal ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) atmosféru na jednáních kabinetu.

Zlom nastal až uprostřed týdne. Nakažení přibývali po stovkách a denní přírůstky byly na historických maximech. Vedle nového náporu epidemie se Vojtěch musel vypořádat s rozezlenými hejtmany i hygieniky. Ti první si stěžovali na nedostatek informací, ti druzí na to, že jsou na pokraji svých sil. A do toho přišla další rána: Babiš polevil v rétorice neomylnosti a začal veřejně ukazovat prstem právě na Vojtěcha.

Nabízíme přehled posledního týdne ve funkci Adama Vojtěcha:

PONDĚLÍ: Chybí špičky

Na začátku byla obyčejná pipetovací špička. Byť jde o jednoduchou laboratorní pomůcku, zdravotníci se bez ní při testování na koronavirus neobejdou. A ta také způsobila, že se Adam Vojtěch začal ubírat směrem do předčasného politického důchodu. Hned během pondělního dopoledne totiž musel na jednání vládní rady pro zdravotní rizika hasit potíže s jejich nedostatkem.

Přesvědčili se o tom například v pražské Nemocnici Na Bulovce, kde museli kvůli zpoždění jejich dodávky testování na hodinu pozastavit. „Dodací lhůta byla delší a museli jsme počkat,“ přiblížila pro iROZHLAS.cz mluvčí Simona Krautová. Teď má podle ní nemocnice zásoby na dva měsíce.

Adam Vojtěch nadále zůstává poslancem za ANO Autor: Michaela Danelová Zdroj: iROZHLAS.cz

Byť se s tím nemocnice nakonec vyrovnala bez větších potíží, nasvítilo to skrytou hrozbu. A sice, že systém testování se může zhroutit kvůli banalitě. A to si zřejmě uvědomil také premiér Andrej Babiš (ANO), když během pondělního jednání na Vojtěcha naléhal, aby zajistil dostatečné rezervy.

Státní zásoby

Spotřeba pipetovacích nástavců, které slouží na přenos vzorků, je totiž enormně vysoká. Na jeden test jich může padnout až sedm kusů. Stát se proto vzhledem k prudkému nárůstu nakažených koronavirem rozhodl vytvořit vlastní zásobu.

Je to tak jeden z prvních úkolů pro Romana Prymulu, nového ministra zdravotnictví. „Teď se jedná o nákupu asi sedmi milionů špiček,“ řekl pro iROZHLAS.cz. Prymula, který se – ještě coby vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví – pondělní debaty také účastnil.

„Tohle je podstatná věc. Nemůžeme záviset na tom, že ten materiál nebyl zabezpečen,” pokračoval čerstvý šéf resortu. Problém podle něj nastal s příchodem zářijové vlny, kdy se rapidně zvýšil i počet testů. „Chápu, že došlo k prudkému nárůstu spotřeby a že na to někdo nepomyslel a má výpadky v zásobování. Musí se to ale velmi rychle zabezpečit,“ vysvětlil Prymula.

Ostrá slova

Pro premiérovo rozhořčení měl tak Prymula pochopení. „Tomu já naprosto rozumím. I pro mě je samozřejmě velmi špatně, když by měl systém selhat na základě toho, že tady chybí nějaký materiál nebo chemikálie,“ doplnil s tím, že je to teď pro něj jedna z priorit. Stejně jako prověrka, jaké mají nemocnice i laboratoře zásoby zdravotnického materiálu.

Adam Vojtěch (33)

  • V letech 2013 až 2014 působil jako právník ve společnosti Mafra.
  • V červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí vedeném Andrejem Babišem (ANO).
  • Od září 2016 byl členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
  • Ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 byl zvolen poslancem v Jihočeském kraji jako nestraník za hnutí ANO.
  • V minulosti byl členem ODS, členství mu bylo pozastaveno v roce 2018.
  • Vojtěch je osmý ministr, který opustil Babišovu koaliční vládu.

„To jsem nezaznamenal, některá vyjádření pana premiéra jsou ale svérázná. Víc to komentovat nebudu,“ reagoval na otázku k vypjaté diskusi hejtman Vysočiny a šéf Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD), který je rovněž členem vládní rady pro zdravotní rizika.

Když později Vojtěch předstoupil před kamery, aby prezentoval závěry expertů, o pipetových špičkách nepadlo ani slovo. Vyzval však alespoň k tomu, aby se lidé nechodili na covid-19 testovat zbytečně. Samoplátci totiž v té době tvořili asi 40 procent zájemců a odběrová místa byla velmi vytížená.

Změna pravidel

To ale nebylo ten den všechno. Když po obědě na tiskové konferenci Vojtěch oznámil změnu v pravidlech karantény, svalila se na něj další lavina kritiky. Nově do ní totiž nemuseli ti lidé, kteří se sice potkali s nakaženým, ale měli na sobě roušku či respirátor. „Je to odlehčení jak pro lidi, tak pro systém nemocenského pojištění, ale i pro ekonomiku a firmy,“ odrážel výtky Vojtěch.

O hodinu později přišla další rána: jihomoravští hygienici veřejně přiznali, že nestíhají. Ve skluzu s trasováním kontaktů nakažených byli podle vyjádření ředitelky protiepidemického odboru hygienické stanice Renaty Ciupek několik dní. A podobná situace, jak se ukázalo, panovala i v dalších krajích.

Odpoledne pak zasedala vláda. Sociální demokraté na ní usilovali o obnovení Ústředního krizového štábu. Babiš to ale odmítl s tím, že není potřeba.

„Pracoval jsem srdcem,“ řekl Adam Vojtěch ve svém rezignačním proslovu Autor: Michaela Danelová Zdroj: iROZHLAS.cz

ÚTERÝ: Prymula varuje

V úterý byl jakýsi klid před bouří.

Ukazuje se, že Češi mají větší strach z možného onemocnění covid-19 než v létě. Stoupá reprodukční číslo a Česká pošta začíná s roznáškou roušek a respirátorů pro seniory.

Začíná také první poprázdninová schůze Poslanecké sněmovny. Opoziční návrh na diskusi o vývoji epidemie koronaviru přes hlasy vládních poslanců neprošel. Diskuse se však na plénum dostane o den později.

Epidemiolog a tehdejší vládní zmocněnec Roman Prymula upozorňuje, že čísla nakažených v dalších týdnech rapidně porostou. Později mluví až o 8000 za den.

Vojtěch mezitím podpořil projekt Stan proti melanomu. Po boku premiéra se zúčastnil oficiálního zahájení akce, na twitteru pak připojil krátké video z pražského Václavského náměstí mapující zájemce o vyšetření kožních znamének.

STŘEDA: Kopanec do Šnajdra

Přírůstek nových případů koronaviru byl ve středu opět rekordní – za předchozí den přibylo 1677 nakažených. Vládní statistici začali mluvit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci.

Opozice díky tomu prosadila na jednání sněmovny debatu o šíření koronaviru. Vládu kritizovala, že se na druhou vlnu epidemie dostatečně nepřipravila. „Aktuální epidemiologická situace není dobrá,“ přiznal před poslanci Vojtěch. Současně avizoval zákaz vnitřních akcí na stání s účastí více než deset lidí.

Adam Vojtěch na snímku s premiérem Andrejem Babišem a Romanem Prymulou Autor: Michaela Danelová Zdroj: iROZHLAS.cz

Poprvé na sobě dal také znát, že není ve své kůži. A to když se na plénu dolní komory v rámci diskuse o personální nouzi na hygienických stanicích navezl do Marka Šnajdra, bývalého náměstka za ODS a vlivného hráče českého zdravotnictví, který nyní čelí obvinění v korupční kauze kolem zakázek Nemocnice Na Bulovce.

„Po zkrouhnutí ze strany pana Šnajdra a spol. se snížil počet pracovníků v hygienické službě o dva tisíce na současných zhruba dva tisíce lidí. Takže to je také dědictví minulosti,“ hřímal Vojtěch do mikrofonu. Tuto pasáž zachytilo hlavně ucho poslance TOP 09 a člena zdravotnického výboru Vlastimila Válka.

„Nebyl jsem na to u něj zvyklý, vždycky odpovídal na všechny dotazy velmi slušně. V ten moment ale lehce ztratil nervy a najednou všechno hodil na Šnajdra,“ zhodnotil. S Vojtěchem má Válek prý velmi dobré vztahy. „Veskrze si nemyslím, že by to byl špatný ministr. Jediné, co bych mu vyčetl, že nebyl schopen praštit do stolu a vzdorovat premiérovi,“ doplnil.

Babišovo počítadlo

Poddajnost však Vojtěcha provázela od začátku koronavirové krize. Zmatky kolem roušek to podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) pouze naplno odkryly. „Nechal se zahnat. Klidně to spolknul, i když věděl, že je to špatně. Měl to tehdy říct, on to ale nedokázal, uhnul ve všem. A Babiš mu to stejně spočítal,“ vykreslil na základě zkušeností z četných jednání kabinetu i expertních skupin.

Zaorálek říká, že v událostech posledních měsíců jen jeden Vojtěchův fatální přešlap nevidí. Situace prý nebyla dobrá dlouhodobě. „Choval se tak, jako kdyby byly stále dobré časy. Na všechno reagoval se zpožděním a neměl všechny informace,“ ilustroval ministr.

Stejně tak se podle Zaorálka v průběhu pandemické krize nezměnil Babišův vztah k Vojtěchovi. Byť navenek ho bránil, na uzavřených jednáních kritikou nešetřil. „Pořád mu něco vyčítal, pořád se do něho pouštěl, nemám pocit, že by to bylo v poslední době horší,“ pokračoval.

Ačkoli vůči výtkám vládních kolegů uměl být Vojtěch podle Zaorálka velmi tvrdohlavý, vypadalo to, že od Babiše všechno snese. „Zlobil se na něj mimochodem velmi značně před třemi až čtyřmi měsíci, pro nás (ministry ČSSD – pozn. red.) možná až nepochopitelně. Připadalo nám, že by to s ním měl řešit než se na něj stále zlobit,“ popsal. Důvodem Babišova rozhořčení podle něj bylo to, že Vojtěch neměl situaci pevně v rukou.

Adam Vojtěch během tiskové konference ministerstva zdravotnictví k aktuálnímu vývoji koronaviru Autor: Michaela Danelová Zdroj: iROZHLAS.cz

Zaorálkovi utkvěla v paměti schůzka s hygieniky, která se konala minulou středu. „Ta debata byla hodně dramatická. Bylo vidět, že dochází k určitému zlomu,“ přiblížil. Podle Zaorálka bylo v té chvíli jasné, že se musí něco stát. „Nakažených začalo přibývat a pan premiér se rozhodl pro nový začátek,“ doplnil.

„Jednání bylo složitější,“ připustil také šéf liberecké hygieny Vladimír Valenta. Co bylo ale přesně obsahem, říct nechtěl. Valenta přitom minulý týden Vojtěchovi adresoval otevřený dopis. Vyčítal mu, že mu ministr kvůli zavádění chytré karantény hrozí kárným řízením. „Zavání to totalitními manýry,“ zdůvodnil to nyní redakci.

Ve středu večer ještě jednala vláda. Hlavním tématem byl kurzarbeit, zasedání kabinet nakonec přerušil. Opět se na finální podobě neshodl.

ČTVRTEK: Pod palbou

Situace se vyostřuje. Padl další rekord. Denní přírůstek nakažených poprvé přesáhl hranici dvou tisíc.

Epidemiolog a někdejší šéf pracovní skupiny resortu zdravotnictví ke koronaviru Rastislav Maďar v ten den pro iROZHLAS.cz řekl, že je nutné v boji proti nemoci covid-19 přitvrdit. Podle něj Česko sklouzává po šikmé ploše. „Česká republika se na ni při včasném zásahu vůbec nemusela dostat,“ prohlásil.

Ministerstvo zdravotnictví kolem poledne zveřejnilo scénáře dalšího vývoje koronavirové krize. Nejčernější varianta hovořila až o třech milionech nakažených do konce roku. „Epidemie nabírá na síle,“ zaznělo od Vojtěcha poprvé silnější prohlášení k zářijovému náporu nakažených.

Odchozí ministr si nevydechl ani odpoledne. Ve sněmovně totiž čelil v rámci interpelací nepříjemným otázkám z opozičních lavic. Stejně tak odrážel výtky Babiš. U něj však došlo ke změně rétoriky. Jindy neomylný premiér přiznal, že možná udělal kvůli rouškám chybu. „Možná jsme si je měli nechat celé léto,“ prohlásil.

Adam Vojtěch předává resort zdravotnictví Romanu Prymulovi Autor: Michaela Danelová Zdroj: iROZHLAS.cz

Vojtěch na čtvrtek také svolal Ústřední epidemiologickou komisi, která se kvůli koronaviru sešla naposledy v květnu. Měl také videokonferenci s hejtmany. Potom, co jim prezentoval predikce a modely dalšího vývoje koronaviru, chtěli podobně jako sociální demokraté aktivaci Ústředního krizového štábu.

Tam se opět viděl s Běhounkem. „V posledních 14 dnech, kdy se situace začala zhoršovat, na mě působil unavenějším dojmem, protože pracoval mimo normální časové hodnoty. Jinak nic víc,“ popsal hejtman Vysočiny.

Nástupce Prymula

  • Vedl královéhradeckou fakultní nemocnici, byl ale dovolán kvůli podezření ze střetu zájmů.
  • Od roku 2017 pracoval jako náměstek ministra zdravotnictví, stal se jím za ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD).
  • Odejít musel letos v březnu kvůli chybějící bezpečnostní prověrce, jako ministr ji potřebovat nebude.

Rozhodně ho nenapadlo, že by Vojtěch mohl v pondělí složit funkci „Měl jsem pocit, že toho má dost, to máme ale skoro všichni,” doplnil Běhounek.

Ve čtvrtek také praskla prověrka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Přišel s tím Zdravotnický deník. Kontroloři se kvůli distribuci ochranných pomůcek vypravili do České pošty. Její pracovníci totiž vybalili roušky a respirátory z ochranných obalů a do obálek je vkládali přímo, což podle zákona nesmí.

A kdo dostal od Babiše vyčiněno? Opět Vojtěch. Měl by si prý srovnat svoje úředníky a spory urovnat v rámci resortů.

PÁTEK: Rezignační dopis

Definitivní rozhodnutí padlo až v pátek. Alespoň tak to premiér Andrej Babiš prezentoval na pondělní tiskové konferenci. „Pan ministr zdravotnictví Adam Vojtěch mi v pátek večer při osobní schůzce oznámil, že je definitivně rozhodnutý, že chce rezignovat,“ prohlásil. Podle Babiše byl navíc Vojtěch vyčerpaný. „Říkal mi, že byl dvakrát na kapačkách,“ zmínil premiér v rozhovoru pro Blesk.

Ještě v pátek ráno Vojtěch přitom nepůsobil tak, že by se měl o pár hodin později rozhodnout. „Nevypadal, že něco tuší, opravdu ne,“ popsal redakci šéf Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. S Vojtěchem tehdy mluvil na videokonferenci šéfů fakultních nemocnic.

„Dá se říct, že mě ta pondělní rezignace vlastně hodně překvapila. Dokonce se mě v neděli večer ptali z televize, jestli nevím, proč je na ráno svolaná tisková konference. Já to fakt nevěděl,“ přiblížil dále Ludvík.

S Adamem Vojtěchem se loučí zaměstnanci ministerstva zdravotnictví Zdroj: Facebook Adama Vojtěcha

V pátek se ještě sešla opět vládní rada pro zdravotní rizika. Po tomto jednání Babiš souhlasil, že se krizový štáb v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) znovu obnoví. Zdůvodnil to špatnou komunikací mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji.

Současně Babiš připustil opětovné vyhlášení nouzového stavu. „Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu,“ uvedl.

SOBOTA: Cesta na kongres

Sobota se nesla ve znamení oddechu. Vojtěch si udělal radost a vyrazil do pražské Libně na kongres estetické a laserové medicíny. „I přes to, že denně řeším pandemii, neopomínám další oblasti,“ pochlubil se na twitteru.

Na sjezd odborníků přes vrásky a injekční výplně ho pozval Roman Šmucler, který expertní setkání organizoval. „Bavili jsme se o chystaných zákonech a řešili jsme, co bude v úterý,“ popsal redakci prezident České stomatologické komory. Podle něj tak Vojtěch nepůsobil, že by měl na postu ministra končit.

Blížilo se totiž zasedání resortní rady poskytovatelů zdravotní péče, které bylo v plánu na začátek dalšího týdne. „Měla jednat úzká skupina vědecké rady a bavit se o tom, jak bude řešit pandemii,“ pokračoval.

O den později začal ale Šmucler – vzhledem k nedělnímu dění – tušit, že k němu nakonec nedojde. „Ministerstvo ohlásilo tiskovku a pan Babiš mimořádný projev, z jeho okolí se navíc začaly šířit takové signály,“ doplnil.

NEDĚLE: Poslední výstup

23 vteřin. Takovou délku mělo Babišovo nedělní pravidelné hlášení „Čau lidi“. Jindy několikaminutový facebookový příspěvek se tak smrsknul do stručné pozvánky na mimořádný projev. „Zítra večer vám chci něco důležitého říct, tak se dívejte,“ prozradil premiér ze zahrady svého domu v Průhonicích. Nakonec ho Vojtěch tak trochu předběhl.

To se odehrálo až v neděli v podvečer. V poledne Vojtěch ještě vystoupil v Otázkách Václava Moravce. A jindy loajální Babišův spolupracovník tam komentoval velmi obšírně své dosavadní vládní angažmá – byl nebývale otevřený a místy i lehce kritický.

Adam Vojtěch byl třetí nejdéle sloužící ministr zdravotnictví v polistopadové historii. Autor: Michaela Danelová Zdroj: iROZHLAS.cz

„Já nikdy nechtěl opouštět loď na rozbouřeném oceánu, protože mi přišlo, že by to nebylo úplně vhodné, ale faktem je, že si člověk sáhl na dno fyzických a psychických sil,“ řekl například na otázku, kdy byl od března nejblíže rezignaci. Těch okamžiků podle Vojtěcha bylo hodně.

V některých redakcích se rozsvítil výstražný majáček. Něco bylo ve vzduchu. Co se děje, začali řešit novináři spíše jen mezi sebou. „Možná jsem měl být tvrdší, pokud jde o opatření, která se týkala nošení roušek (od září – pozn. red.),“ pokračoval. Asi málokdo ale tušil, že Vojtěch je v ten moment jako ministr už odepsaný.

Průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi, podle něhož se podpora hnutí ANO přes léto propadla o 4,5 procentního bodu, tak byla už jen poslední kapkou.

Politický pád byl dokonán. Bylo přesně 16.33, když do redakčních e-mailů přistála pozvánka na Vojtěchův tiskový brífink. Když pak v pondělí krátce po osmé hodině ráno předstoupil před televizní kamery, třásl se mu hlas. „Po důkladném zvážení situace, jsem se rozhodl…,“ začal svůj poslední ministerský projev.

Kristýna Guryčová