Zeman souhlasí s návratem Vojtěcha jako ministra zdravotnictví. Jmenovací dekret podepíše ve středu

Prezident Miloš Zeman souhlasí se jmenováním Adama Vojtěcha ministrem zdravotnictví. Jmenovací dekret podepíše ve středu, poté bude Vojtěch uveden do funkce ministra. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vojtěch, který už ministrem zdravotnictví byl, nahradí Petra Arenbergera (za ANO). Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku.

Praha (Aktualizováno: 23:29 25. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch bude do funkce ministra opět uveden ve středu | Zdroj: Facebook Adama Vojtěcha

„Prezident republiky Miloš Zeman vyslovil souhlas s nominací Adama Vojtěcha, ve středu dne 26. května 2021 na Pražském hradě podepíše jmenovací dekret a v odpoledních hodinách bude Adam Vojtěch uveden do úřadu ministra zdravotnictví,“ uvedl Ovčáček.

Arenberger ve funkci končí po 48 dnech. Premiér Andrej Babiš (ANO) na briefingu v Bruselu řekl, že ministr rezignuje v úterý. Avizoval, že o svém rozhodnutí informuje Zemana.

Na tiskové konferenci, která se konala nedlouho po Babišově oznámení, Arenberger za své jediné pochybení označil nesprávně vyplněné majetkové přiznání. Řekl, že v posledním týdnu zažíval mediální lynč.

Podle Babiše se k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu. „Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod,“ uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra „musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější“.

48 dní ministra Arenbergera. ‚Hasil‘ nejasnosti kolem majetku, k odchodu ho prý přinutil mediální lynč

Číst článek

Vojtěch se v úterý přes den ke svému návratu na ministerstvo zatím nechtěl vyjadřovat a nechtěl potvrdit ani to, že nabídku od Babiše dostal. Večer ale na svém twitteru informoval, že nabídku premiéra přijal.

Ministrem zdravotnictví se stal v prosinci 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě, stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu jmenovaném v červnu 2018. Na funkci rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo.

Po odchodu z vlády zamířil do představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Na ministerstvu ho nahradil epidemiolog Roman Prymula, kterého vystřídal dětský hematolog Jan Blatný. Arenbergera Babiš uvedl do úřadu 7. dubna. Ve funkci strávil o deset dní víc než Prymula.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme