Ohlídat musíme návraty z dovolených, míní Vojtěch. Varuje před novými mutacemi

Klíčové budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) letní návraty lidí z dovolených v místech, kde hrozí nákaza koronavirem s některou ze sledovaných mutací, které se mohou rychleji šířit. Řekl to v pátek novinářům ve sněmovně. Zdravotní pojišťovny proto podle něj budou hradit dvojnásobnou částku za PCR test, který ho odhalí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Vojtěcha je i přes výrazně se lepšící se epidemickou situaci v tuzemsku na místě obezřetnost | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Naším cílem je, aby pozitivní vzorky byly co nejvíce vyšetřovány touto metodou (PCR), protože ta nám odhalí, že tam je nějaká mutace. Ještě nevíme jaká, ale víme, že vzorek je něčím neobvyklý a případně pak může být poslán na sekvenaci,“ uvedl ministr.

Česko eviduje další případy nakažlivějších mutací. ‚Klíčové je hlídat příjezdy,‘ říká vedoucí laboratoře

Číst článek

Za takzvané diskriminační PCR dostane laboratoř 614 korun jako za běžné vyšetření, dalších 614 korun navíc za tuto metodu a 47 korun odběrové centrum za odběr. Sekvenace je podrobnější způsob vyšetření pozitivního vzorku, kdy se přečte jeho genetická informace. Dělá ji jen několik laboratoří v Česku nebo se posílají do Drážďan, trvá ale 20 až 30 dní. Srovnáním s mezinárodní databází pak určí, o jakou konkrétní mutaci se jedná.

Mutace delta

Podle ministra je i přes výrazně se lepšící se epidemickou situaci v tuzemsku namístě obezřetnost. „Vidíme, co se děje v Británii, v Portugalsku, v Rusku i v jiných zemích, kde se situace zhoršuje zejména kvůli delta mutaci,“ uvedl.

„Klíčové bude léto a návrat lidí z těch míst, kde riziko importu delta mutace může být. Proto jsou nastavená opatření, aby se lidé testovali, když jedou z těchto velmi rizikových zemí, aby při příjezdu absolvovali minimálně pětidenní karanténu,“ dodal. Více na to bude zejména na letišti podle něj dohlížet i cizinecká policie.

Do problematiky testování při návratu z rizikových zemí zasáhl minulý týden i soud. Zrušil část opatření, která nařizovala lidem podstoupit test na koronavirus ještě před návratem do Česka i v případě, že cestují individuální dopravou, například vlastním autem. Pro hromadné cestování tuto povinnost zachoval. V souladu s tímto rozhodnutím v pondělí pravidla ministerstvo upravilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme