Poslal za něj desítky žádostí. Lobbista Horáček sháněl informace pro ministra zdravotnictví Vojtěcha

Investigativní reportéři Radiožurnálu podrobně mapovali i kauzu údajně ovlivněných zakázek v pražských nemocnicích. Policie v této souvislosti obvinila podnikatele a lobbistu Tomáše Horáčka a několik dalších lidí. Reportéři ale zjistili, že tajně v minulosti sháněl údaje pro současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za hnutí ANO). Poslal za něj desítky žádostí o informace na různé úřady.

Kauzy 2019 Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch (vlevo) a podnikatel Tomáš Horáček. | Foto: Michaela Danelová, Profimedia | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Vojtěch Horáčka úkoloval v době, kdy byl tajemníkem na ministerstvu financí. Už tehdy se přitom o Horáčkovi psalo, že sháněl černé duše pro ČSSD a byl souzený za podvod. Z e-mailů plyne, že Vojtěcha zajímal třeba plat manželky tehdejšího koaličního partnera z ČSSD Svatopluka Němečka nebo hospodaření České televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co chtěl současný ministr Vojtěch po Horáčkovi? Dozvíte se v reportáži

„Určitě bychom se měli brzy vidět, abychom sladili noty a řekli si, co a jak dál,“ napsal Vojtěch Horáčkovi v e-mailu ze 2. dubna 2015.

Informace o platu zajímaly Vojtěcha v době, kdy měl jeho nadřízený, šéf hnutí ANO Andrej Babiš, se Svatoplukem Němečkem vyhrocené vztahy. Babiš to nekomentoval. Vojtěch ale odmítl, že by informace využíval k zákulisnímu boji.

Tomáš Horáček aktuálně obviněný z korupce a ovlivňování zakázek přiznal, že takových žádostí on nebo jeho spolupracovníci poslali desítky.

Horáček říká, že od Vojtěcha nikdy nedostal žádné peníze. V tom se oba shodují. Lobbista ale přiznal, že od Vojtěcha dostal několik kontaktů, třeba na tehdejšího šéfa tiskárny cenin.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme