Adopce dětí z Haiti jsou problematické, varují experti

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí nedoporučuje adopce dětí z Haiti. Tento karibský stát v lednu zasáhlo zemětřesení, které zabilo více než 230 tisíc lidí. Velký problém tam teď představují nelegální adopce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé procházejí sutinami rozbořených domů | Foto: Pavel Polák

Haiti nepodepsalo takzvanou haagskou úmluvu, která upravuje mezinárodní osvojení. Stát tak případným adoptivním rodičům například nezaručuje, že budou dopředu dobře znát zdravotní stav dítěte, ani takzvanou právní volnost adoptovaného dítěte - tedy to, že na něj v budoucnu nebude nikdo uplatňovat rodičovská či obdobná práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O adopcích dětí na Haiti mluvil Zdeněk Kapitán ve Světě o jedné Rádia Česko

Jak Rádiu Česko řekl ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán, Haiti jako stát negarantuje standardy, jimiž se mezinárodní adopce řídí. Přesto mezinárodní adopce haitských dětí probíhají.

"Haiti dlouhodobě spolupracuje s různými státy, zejména s USA, Kanadou, Francií, ale problém je v tom, že Mezinárodní sociální služba hodnotí ten proces adopcí jako velmi problematický, netransparentní, který neposkytuje dostatečné záruky, právě pokud jde o právní volnost a kvalitu toho ,spárování' mezi konkrétními žadateli a konkrétním dítětem," upozornil Kapitán.

Velký problém potom představuje to, že v haitských sirotčincích často vyrůstají děti, které rodiče ve skutečnosti mají - ti ale nejsou schopni je uživit. Jedná se tak jen o ,sociální sirotky', což je podle Zdeňka Kapitána všeobecný problém Haiti.

Pokud by lidé u nás chtěli tamním dětem pomoci, měli by podle právničky Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Lucie Koudelkové spíše podporovat humanitární organizace, aby se díky nim mohli o své děti postarat sami Haiťané.

Marika Táborská, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme