Adopce na dálku pomáhají africkým dětem ke vzdělání, podporují je i Češi

Češi pomohou ročně několika tisícům afrických dětí, a to prostřednictvím takzvaných adopcí na dálku. Díky nim se dětem z chudých rodin zemí třetího světa platí třeba vzdělání. Osmnáctiletou Hellen z Keni takto podporuje už víc než deset let manželský pár z Liberce. Mladá Afričanka je teď na návštěvě v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

18letá Helen přiletěla z Keni do Prahy v rámci projektu adopcí na dálku

18letá Helen přiletěla z Keni do Prahy v rámci projektu adopcí na dálku | Foto: Centrum Narovinu

„Cesta byla dobrá, jsem šťastná,“ říká Hellen krátce po příletu. Byla to její vůbec první cesta za hranice rodné Keni.

„Chceme, aby se zúčastnila našeho každodenního života. Opravdu poznávací aktivity, chceme s ní navštívit zámek, projít Liberec, ukázat jí Prahu nebo botanickou zahradu,“ vysvětlují adoptivní rodiče Pavel a Jarmila z Liberce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osmnáctiletou Hellen z Keni podporuje už víc než deset let manželský pár z Liberce, nyní je v Česku na návštěvě

Na sestru z Afriky se těší i jejich synové. „Mají pro ni různé plány, jako třeba ochutnávku piva a podobně. Asi takové plány, jaké můžete čekat od kluků, ale těší se. Já jim říkám, že až tu jednou nebudeme, mají tady sestru,“ doplňuje paní Jarmila.

Taková setkání nebývají podle Simony Heřtusové ze společnosti Centrum Narovinu, která zajišťuje vzdělávací programy pro africké děti, moc častá.

„Adoptivní rodič musí uhradit dítěti vystavení pasu, zajištění víza, letenku a celkový pobyt tady. Nestává se to tak často,“ říká Simona Heřtusová.

Největší zájem o charitu cílenou na africké země byl podle ní před více než deseti lety:

„Když jsme začínali v roce 2002, téma rozvojové projekty a pomoc v Africe bylo hodně aktuální. Teď když jsme se koukali na výzkumy, tak radši Češi podporují místní projekty, které se týkají zdravotnictví. Ale ten projekt má pořád svojí skupinu podporovatelů.“

Ročně stojí adopce na dálku pro žáka základní školy v Keni kolem sedmi tisíc korun, středoškolák vyjde na dvojnásobek. Vzdělání je pro tamní děti často jediná možnost, jak si zařídit lepší budoucnost.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme