Adopce na dálku si Češi oblíbili, pomáhají tak africkým dětem se vzděláním

O adopce na dálku je v Česku zájem. Třeba díky společnosti Centrum Narovinu se povedlo zajistit vzdělání více než dvěma tisícům dětí z africké Keni. Jejich skuteční rodiče by jim bez finanční pomoci školní docházku nemohli dopřát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

18letá Helen přiletěla z Keni do Prahy v rámci projektu adopcí na dálku | Foto: Centrum Narovinu

Adopce na dálku pomáhají dětem z nejchudších afrických rodin tím, že jim zajistí vzdělání. Právě to jim jejich skutečné rodiny často nemůžou dopřát.

V praxi zůstává dítě ve svém domácím prostředí, školné a výdaje spojené s výukou platí "adoptivní rodič" z Evropy. Může to být jednotlivec, skupina lidí, rodina nebo dokonce škola.

Společnost Centrum Narovinu, která se specializuje na pomoc rodinám v Keni, takhle umožnuje vzdělání více než dvěma tisícovkám dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O adopci na dálku společnosti Centrum Narovinu natáčela redaktorka Eva Rajlichová

„Částka se pohybuje kolem 7200 korun. Je v ní zahrnuto školné, školní pomůcky a uniforma. Částka na středních školách je dvojnásobná – 14 400 korun. V ceně mají děti zahrnutý i internát včetně stravy,“ říká Simona Heřtusová z Centra Narovinu.

Peníze se neposílají rodině dítěte, ale přímo do školy nebo místním koordinátorům, kteří spolupracují s příslušnou charitativní organizací.

Adoptivní rodiče pak dostávají pravidelně informace o tom, jak si jejich chráněnec vede ve škole, obvykle si také vyměňují fotografie nebo si dopisují. Podmínkou je "adoptovat" dítě minimálně na jeden rok.

Adopce na dálku pomáhají dětem z nejchudších afrických rodin tím, že jim zajistí vzdělání | Foto: Centrum Narovinu

Například 18letá Helen přiletěla právě dnes z Keni do Prahy. „Cesta byla dobrá, jsem šťastná,“ řekla Helen krátce po příletu. Byla to její vůbec první cesta za hranice rodné Keni. I přestup na velkém mezinárodním letišti v Curychu zvládla bez problémů.

Na setkání se těšili také její adoptivní rodiče - Pavel a Jarmila z Liberce, kteří ji podporují od jejích pěti let. „Chceme, aby se zúčastnila našeho každodenního života,“ dodávají rodiče.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme