Adršpašské skály v obležení turistů. Doprava na hranicích s Polskem zkolabovala

Doprava do turisticky atraktivních skalních měst v Adršpachu a v Teplicích nad Metují na Náchodsku kolem úterního poledne zkolabovala. Kvůli náporu polských turistů musela policie uzavřít hraniční přechod Zdoňov, který je od Adršpachu vzdálený asi pět kilometrů. Dále také všechny vjezdy do Adršpachu a Teplic nad Metují. Po 16:00 byly vjezdy i hraniční přechod opět otevřeny, uvedla Policie ČR na svém twitteru.

Adršpach (Aktualizováno: 16:36 1. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adršpašské skály

Ilustrační foto | Foto: Eric Fournié/Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0) | Zdroj: Flickr.com

Na návštěvu pískovcových skalních měst se v úterní sváteční den vydaly tisíce lidí. „Všechna parkoviště turisté zaplnili. Začali parkovat i podél silnic, a tím je ucpali. Případným zájemcům o návštěvu Adršpachu a Teplic doporučujeme zvolit si dnes odpoledne raději jiný cíl," upozornil v úterý Moravčík.

V Adršpašsko-teplických skalách chybí toalety. Řešení situace se zdá být v nedohlednu

Číst článek

Špatná situace v dopravě kolem skalních měst podle policie potrvá do večera. Policie dopravu v Adršpachu a Teplicích kvůli náporu turistů regulovala i o minulém víkendu.

Správci skalních měst odhadují, že minimálně dvě třetiny návštěvníků skal jsou z Polska. Například ze stodvacetitisícového polského Walbrzychu, které je od Adršpachu necelých 30 kilometrů. I v Polsku mají v květnu několik dní volno, svátky tam připadají na 1., 3. a 8. května. Obce i Správa CHKO Broumovsko doporučují návštěvníkům, aby při cestě do skal v turisticky exponované dny využili vlak či jízdní kolo.

Parkování zadarmo na úkor vyššího vstupného

Letošní novinkou pro návštěvníky Adršpašských skal je parkování zdarma na plochách nedaleko vstupu do skal. Obec si od toho slibuje rychlejší odbavení na parkovištích a plynulejší provoz na přilehlých komunikacích.

Na úkor toho se ale zvýšilo vstupné do skal. V hlavní sezoně zaplatí dospělí 120 korun, 70 korun děti a studenti, 50 korun stojí projížďka lodičkou a 320 korun pak rodinné vstupné. Loni v hlavní sezoně platili dospělí 100 korun, děti a studenti 50 a stejně za projížďku lodí.

O návštěvnosti Adršpašsko-teplických skal se minulý týden zmínila i Asociace cestovních kanceláří. Podle ní budou muset některé české památky v budoucnu regulovat návštěvnost, protože počty turistů dosahují rekordních hodnot a návštěvnost stále stoupá. Kromě skal šlo také o Český Krumlov či zámek Hluboká.

Adršpašské skály společně s Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině. Obě skalní města jsou svojí rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme