Adventní doba vrcholí

Čtvrtou a tedy poslední svíčku dnes lidé zapálili na adventním věnci. Do vánoc už zbývá jen několik dnů. Pro křesťany závěrečnou adventní nedělí vrcholí doba příprav na příchod na první příchod Vykupitele do lidských dějin, tedy na oslavu narození Ježíše Krista jako Mesiáše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

adventní doba | Foto: Ivan Babej

Adventní doba není jen časem horečných nákupů vánočních dárků, pro křesťany má především svůj duchovní obsah. Podle kardinála Miloslava Vlka je základním tématem adventu naděje. Vlk: "Kristus, který přijde, bude Bůh s námi, Bůh blízký. A toto myslím je obrovsky cenné poselství pro člověka. Že není sám, Bůh je mu v jeho životě blízký."

Poprvé si dnes lidé mohli zapálit a odnést domů betlémské světlo. Ráno ho skauti předali při bohoslužbě v brněnské katedrále sv. Petra a sv. Pavla na Petrově biskupovi Vojtěchu Cikrlemu. Kdo nebyl na mši, mohl si zajít na náměstí Svobody, kde bylo světlo k dispozici v historické betlémské tramvaji. Jak ale prozradil Zdeněk Motlíček ze skautského oddílu v Rajhradu, lidé si většinou na posvátný plamínek zapomněli přinést pomůcky: "Většina lidí nemá s sebou z domova lucerničky."

Betlémské světlo - symbol lidské sounáležitosti o vánočních svátcích skauti dopravili i letos z Vídně a po Česku se bude rozvážet do 22. prosince. Plamen betlémského světla každoročně zažehne dítě v jeskyni Narození Páně v Betlémě. Předávání světla v evropských zemích rozjeli před 18 lety pracovníci rakouského rozhlasu a televize. V Česku se tento novodobý vánoční zvyk šíří od prosince 1989.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme