Advokát Altner chce promluvit o kauze Lidový dům

Advokát Zdeněk Altner žádá kvůli kauze Lidový dům o zbavení mlčenlivosti. O zrušení tohoto závazku dnes požádal zastupujícího šéfa strany a premiéra Stanislava Grosse. Altner vyhrál v roce 2000 sociálním demokratům spor o Lidový dům a teď chce po straně stovky milionů korun. Právě kvůli právním službám pro ČSSD však advokát čelí kárné žalobě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Altner se kvůli slibu mlčenlivosti zatím nemohl k případu vyjádřit. Podání žádosti potvrdila jeho asistentka Zdeňka Vacková. "Dnes jsem přišla do Lidového domu s žádostí pana doktora Altnera o zproštění mlčenlivosti ve věci Lidového domu. To z toho důvodu, aby mohl podat další informace médiím a potažmo veřejnosti," uvedla Vacková.

Podle mluvčí strany Lucie Orgoníková ČSSD žádost přijala a o tom, zda zbaví právníka mlčenlivosti, rozhodne zítra. "Dopis pana Altnera, ve kterém žádá o zbavení mlčenlivosti, byl doručen sociální demokracii dnes a během zítřka k němu budeme znát stanovisko do našich právníků," řekla mluvčí. Zároveň zopakovala, že ČSSD považuje Altnerovy nároky za neoprávněné pro nedostatek určitosti a pro rozpor s dobrými mravy.

Česká televize v sobotu uvedla, že Altner v roce 1997 uzavřel s ČSSD smlouvu, podle které mu strana má vyplatit deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud nemovitost pro sociální demokracii vyhraje. A navíc ještě deset procent ze zisku ČSSD z pronájmu prostor. Podle premiéra Stanislava Grosse smlouvu za ČSSD podepsal její tehdejší předseda Miloš Zeman.

Altner v roce 2000 dům pro ČSSD skutečně vyhrál a nyní po nich chce stovky milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu část Altnerových nároků uznal. Sociální demokracie se proti nepravomocnému rozsudku odvolala. Podle Grosse už ČSSD Altnerovi zaplatila přes 50 milionů korun. Gross v neděli uvedl, že kdyby chtěl scénář "malovat úplně černě", mohl by spor stát ČSSD až 400 milionů, teoreticky by straně mohla hrozit i exekuce.

Kvůli kauze Lidový dům čelí Altner kárné žalobě. Podle žalobce žádal právník ve smlouvě nepřiměřenou odměnu a příliš vysokou smluvní pokutu. Mluvčí komory Iva Chaloupková řekla, že kárný senát uspořádal od roku 2001 už deset jednání, Altner ale ani jednou nepřišel. Trvá však na osobní účasti. "Pan doktor Altner se vystavuje riziku, že kárný senát rozhodne bez jeho přítomnosti," dodala Chaloupková.

V případě, že by kárný senát uznal Altnera vinným, mohl by ho potrestat napomenutím, pokutou, dočasným zákazem výkonu advokacie a v nejhorším případě ho vyškrtnout ze seznamu advokátů.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme