Advokát obviněného policisty podal trestní oznámení na Jacques

Advokát policisty Tomáše Čermáka podal trestní oznámení na poslankyni za Stranu zelených Kateřinu Jacques a na jejího kolegu Petra Slunéčka. Učinil tak v souvislosti s jednáním Jacques a Slunéčka při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Jacques | Foto: Marián Vojtek

Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista Čermák bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Kvůli útoku na ni byl pak dočasně zproštěn výkonu služby a nyní čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Podle advokáta policisty Jaroslava Janečka ale Jacques jeho klienta urážela a neuposlechla policistovy výzvy jménem zákona. Dnes proto podal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně oznámení na Jacques pro podezření z trestného činu útoku na státní orgán. Žádám, aby NSZ případ důkladně prověřilo, sdělil Janeček.

"Byla policistou Čermákem minimálně třikrát vyzvána jménem zákona, aby nevstupovala na nezbytně nutnou dobu do prostor, kde by mohla kontaktovat zadní voj neonacistů, kdy každý je povinen příkazu policisty uposlechnout, což zcela záměrně a účelově neučinila za účelem se před stávajícími volbami zviditelnit," uvedl Janeček.

Kateřina Jacques obvinění odmítá. Nejlepší obrana je útok, řekla. "Je jisté, že v takové situaci, v jaké je, se bude bránit všemi možnými prostředky," uvedla na adresu Čermáka Jacques v reakci na informace o oznámení.

Do prvomájového incidentu u pražského Palackého náměstí se vložil i Slunéčko, který se kolegyně zastal a byl za to obviněn. "Fyzicky napadl policistu Čermáka tak, že se slovy 'ty prase, ty hovado' ho vší silou kopl pravou nohou do levé hýždě," uvádí se v usnesení o zahájení trestního stíhání, které však státní zastupitelství zrušilo. Slunéčko již dříve potvrdil, že policistu opravdu kopl.

Právě kvůli vulgárním výrazům a kopancům se trestní oznámení týká i Slunéčka, a to pro útok na veřejného činitele. Čermák je prý kvůli konfliktu dodnes v pracovní neschopnosti a lékař u něj navíc 16. srpna zjistil zlomeninu střední části kostrče. Doba léčení údajně potrvá až do listopadu. Trestní oznámení je podle Janečka poslední možnost, jak něco udělat pro spravedlnost.

Státní zastupitelství obvinilo ze zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody i policistu, který zasahoval proti reportérovi Britských listů Michalu Vlkovi, jenž zákrok fotografoval.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme