Advokát Parkanové neuspěl se stížností, trestní stíhání exministryně pokračuje

Žalobce zamítl stížnost bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) proti obvinění v kauze CASA. Trestní stíhání pokračuje. Potvrdil to advokát exministryně Tomáš Sokol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Policie Parkanovou stíhá za to, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů CASA. Údajně tím státu vznikla škoda 658 milionů korun.

Exministryně to odmítá, podle několika právních expertiz totiž takovou povinnost neměla. Policejní žádost podle ní obsahuje hned několik lží a označila ji za účelovou.

Vylučuje také nařčení z jakéhokoli trestného činu. V policejní žádosti podle ní není jakýkoli hodnověrný důkaz, že by letouny byly předraženy a že by státu vznikla škoda.

Podle Parkanové může být za jejím obviněním snaha o samotné stíhání a kriminalizaci výkonu politické funkce.

Problematický nákup

Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř letadel za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159.

Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.

Obchod prověřovala Evropská komise. Česká republika prý nedodržela předpisy EU, když o velké zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Česko změnilo svou legislativu v této oblasti a EK řízení zastavila.

Letadla CASA měla od začátku technické problémy, jejich provoz byl několikrát zastaven. 31. května 2012 MO oznámilo, že závady na avionice byly odstraněny.

Zkouškami nyní prochází systém pasivní ochrany. Po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, jestli si španělské letouny ponechá.

ČRo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme