Advokát: Rozsudek se dal čekat, případ VV se ale vůbec neměl dostat k soudu

Verdikt nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou v kauze korupce ve Věcech veřejných byl z hlediska praxe českých soudů očekávatelný, říká advokát Václav Vlk. Celé řízení ale považuje za nepřípustné a zhoubné pro demokratický stát. Politici by totiž podle něj za podobné jednání neměli stát před soudem, protože je legitimní součástí politických taktik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bárta a Jaroslav Škárka (dříve také VV) u soudu

Předseda poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bárta a Jaroslav Škárka (dříve také VV) u soudu | Foto: Filip Jandourek

„Je to stejné, jako když si strany mezi sebou dohadují rozdělení křesel ve vládě, v parlamentu, kdy jde o mnohem více peněz – a to mluvím jenom o tom, kolik ti lidé dostávají plat, nemluvím o tom, jaký mají vliv. A nikdo v tom nevidí žádný problém. Tady se to dělo skrytě, mimo těch nahrávek, a je to prostě jenom jiná forma stejného jednání,“ myslí si Vlk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Václav Vlk rozebírá rozsudek nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou

„Nejde o to, že by to bylo mravné. Je to strašně nemravné. A jediným spravedlivým trestem je zánik strany Věci veřejné. Ale mravnost a trestní právo spolu v tomto směru nemají vždy mnoho společného,“ říká advokát. Upozorňuje, že je rozdíl mezi praktikami na politické scéně a uvnitř stran při získávání moci a mezi korupcí ve smyslu uplácení za účelem získání veřejné zakázky nebo čerpání státních prostředků.

Soud Bártu potrestal osmnáctiměsíční podmínkou s třicetiměsíčním odkladem, jeho bývalého stranického kolegu poslal na tři roky do vězení a na deset let mu zakázal vykonávat funkci poslance. Jaroslav Škárka dostal přísnější trest než Vít Bárta, přestože Bárta Škárku uplácel. Soud totiž vyhodnotil stupeň nebezpečnosti jeho jednání pro společnost jako velmi vysoký.

„Základní problém je v tom, že zatímco pan Bárta jednal sice politicky nevhodně, ale jednal v nějakých mezích, které jsou ještě, řekl bych, ospravedlnitelné z hlediska toho, že trest pro něj bude výstrahou, tak pan Škárka už jednal tak podvodně, že se pokoušel podvádět i soud, a lhal tak strašně moc, že naplnil skutkovou podstatu podvodu,“ vysvětluje Vlk.

Soud udělil Bártovi podmíněný trest, Škárka má jít na 3 roky do vězení

Číst článek

Dnešní rozsudek ale neznamená, že Škárka přichází s okamžitou platností o mandát. V případě odvolání se tak stane až po pravomocném potvrzení rozsudku, dodává Vlk. Pouze pokud se neodvolá, začne zákaz platit od okamžiku, kdy bude mít k dispozici vyhotovení verdiktu.

Soudce odvedl v kauze Věcí veřejných profesionální práci, říká Ondráčka z TI

Číst článek

Jestliže se politici proti rozsudku odvolají, Vlk nepředpokládá, že by bylo možné zjistit z hlediska důkazů něco zásadně odlišného, řešilo by se tedy jen právní hodnocení jednání obou mužů. Sám očekává, že verdikt bude možná změněn nebo dokonce snížen v případě Bárty. U Škárky ale bude vzhledem k fingované nahrávce, kterou se pokusil soudu podvrhnout, podle Vlka potvrzen.

Jaroslav Škárka bude krátce po 17. hodině hostem Dvaceti minut Radiožurnálu.


Květa Moravcová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme