Advokáta Halu poslal soud kvůli údajnému manipulování insolvencí do vazby

Soud dnes poslal do vazby advokáta Ivo Halu, a to kvůli údajnému manipulování insolvencí. Halův advokát Lukáš Trojan ČTK řekl, že na místě podal stížnost. Soud nyní projedná návrh na vazbu pro podnikatele Petra Sisáka. V případu týkajícím se firmy Via Chem Group je obviněno 14 lidí, ve vazbě již včetně Haly skončilo pět z nich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Mohu potvrdit, že klient byl vzat do vazby. Soud shledal existenci všech vazebních důvodů, tedy vazby útěkové, koluzní i předstižné,“ oznámil Trojan.

Policie minulý pátek po razii v ústecké firmě Spolchemie a na Krajském soudu v Českých Budějovicích obvinila skupinu lidí ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.

Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla údajně potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka.

Společnost Via Chem Group, s níž je Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun. Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.
Zdroj: ČTK

V menší míře se případ týká i dalších firem či podvodů. Například fotbalového klubu Slavia Praha, který do loňska vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Právě jeho údajná organizovaná zločinecká skupina prý obrala o necelých 25 milionů korun.

Halu a Sisáka se nepodařilo policii před týdnem zadržet a spekulovalo se o tom, že k nim unikly informace o chystané razii. Oba ale v minulých dnech uváděli, že se neskrývají a jsou na dlouhodobě plánované služební cestě v zahraničí. Vinu popřeli. Ve středu se dostavili na policii v Praze, aby podali vysvětlení. Převzali si obvinění a byli zadrženi.

V případu byli kromě zmíněné dvojice obviněni insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a thaiboxer Tomáš Machotka. Tato čtveřice skončila ve vazbě.

Podle médií patří mezi zbývající obviněné advokáti Jan Pacovský a Robert Vladyka, Jozef Kaán, Petr Líska, Sisákův otec Vladimír, brněnský státní zástupce Roman Skopal, lékař z Nemocnice Na Homolce Milan Čech a Kučeříkova přítelkyně Nikola Regnerová. Do insolvenční kauzy je zapojeno devět lidí, zbývajících pět má okrajové role.

V médiích se objevily také informace, že v hledáčku detektivů mohou být i jihočeští soudci, kteří měli insolvenci Sisákovy firmy na starost a údajně naslouchali advokátovi Halovi, jak mají postupovat. Předseda soudu v Českých Budějovicích Milan Tripes ale za svými kolegy stojí.

ČTK, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme