Bez kárného provinění. Profesní komora uzavřela případ střetu zájmů advokáta z kauzy Dozimetr

Česká advokátní komora uzavřela prošetřování možného střetu zájmů advokáta Květoslava Hlíny, který hájil jednoho z obviněných v korupční kauze Dozimetr. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí profesní organizace Iva Chaloupková. Podle ní kontrolní rada „nezjistila skutečnosti, na jejichž základě by bylo možné posoudit jednání advokáta Hlíny v této věci jako kárné provinění ve smyslu zákona o advokacii“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:32 18. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokát Květoslav Hlína, který je léta provázaný zejména s dvojkou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, odmítá, že by šlo o možný střet zájmů.

Advokát Květoslav Hlína, který je léta provázaný zejména s dvojkou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, odmítá, že by šlo o možný střet zájmů. | Foto: koláž Český rozhlas | Zdroj: Profimedia

Advokát Hlína se nedopustil kárného provinění. Tak zní závěry šetření Kontrolní rady České advokátní komory (ČAK), která se zabývala podnětem o možném Hlínově střetu zájmů při zastupování podnikatele Maroše Jančoviče v korupční kauze Dozimetr. A to přesto, že zároveň v minulosti zastupoval ve významných kauzách i přímo dopravní podnik.

U omezení svéprávnosti lobbisty Redla zřejmě pochybil znalec i soudce, míní ministr Blažek

Číst článek

„Kontrolní rada České advokátní komory provedeným šetřením nezjistila skutečnosti, na jejichž základě by bylo možné posoudit jednání JUDr. Hlíny v předmětné věci jako kárné provinění ve smyslu zákona o advokacii,“ odepsala na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí profesní komory Iva Chaloupková.

Květoslav Hlína jakoukoliv kolizi v zájmech od počátku odmítal. Rozhodnutí komory chápe jako spravedlivé. „Bylo oficiálně k tomu kompetentním orgánem potvrzeno, že můj postup je zcela řádný a souladný s právními předpisy upravujícími výkon advokacie,“ odpověděl Hlína na dotaz redakce s tánm že Jančoviče bude i nadále zastupovat.

„Samozřejmě hodlám pokračovat ve své práci, a i nadále budu hájit práva klientů naši advokátní kanceláře dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, pana Maroše Jančoviče nevyjímaje,“ doplnil pro server iROZHLAS.cz.

Prověřování

Profesní komora dostala podnět na prošetření střetu zájmu Květoslava Hlíny v srpnu 2022. „Kontrolní rada prověřila podnět tajemníka ČAK, zda se advokát JUDr. Květoslav Hlína neocitl při výkonu advokacie ve střetu zájmů tím, že poskytl právní služby Dopravnímu podniku hl. m. Prahy (DPP) a převzal obhajobu obviněného, jenž je údajně trestně stíhán za skutek, který se DPP týká,“ vysvětlila Chaloupková s tím, že kontrolní rada se zabývá každým podobným podnětem.

GIBS obvinila policistu v souvislosti s kauzou Dozimetr. Měl lustrovat auta pro obviněné

Číst článek

„Podezření na protiprávní postup kteréhokoliv advokáta je Kontrolní radou ČAK vždy velmi konkrétně, individuálně a se znalostí širších souvislostí prověřováno s tím, že pokud zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že dotyčný závažně nebo opětovně zaviněně porušil povinnosti stanovené zákonem nebo stavovským předpisem, předseda Kontrolní rady podává na takovéhoto advokáta kárnou žalobu,“ popsala postup s tím, že v tomto případě rada žádné provinění nezjistila.

Jak už dříve informoval Radiožurnál, osmapadesátiletý advokát obhajuje v korupční kauze podnikatele Jančoviče. Ten skupině obviněných v okolí exnáměstka Petra Hlubučka a lobbisty Michala Redla zaplatil podle policie více než milion korun, aby mohl pro dopravní podnik dál pracovat.

Hlína ale zároveň v minulosti zastupoval i dopravní podnik, a to v několika zásadních sporech. Jeho advokátní kancelář HSP & Partners pro městskou firmu dál pracuje a  vypracovala pro ni třeba i analýzu získání pozemků nutných pro stavbu metra D.

Profesní komora vyhodnotila podnět jako „nedůvodný“. „Sdělení o nedůvodnosti podnětu bylo JUDr. Hlínovi doručeno 4. ledna 2023,“ doplnila mluvčí Chaloupková.

Jančovičova role v kauze Dozimetr

Kriminalisté zdokumentovali údajný úplatek 1,5 milionu korun, aby firmě Uniprog Solutions zůstaly zakázky pražského dopravního podniku. Začalo to v srpnu 2020, když se tehdejší ekonomický náměstek DPP Matej Augustín dozvěděl, že zmíněná firma má s dopravním podnikem uzavřeno patnáct smluv za celkem 478 milionů korun.

Augustín se s dalšími obviněnými – podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Pavlem Kosem – začali domlouvat, jak přimět ke spolupráci člena představenstva firmy Maroše Jančoviče.

V jednom z telefonních hovorů z 27. října 2020, které kriminalisté zachytili a nahráli, referuje Dovhomilja o schůzce s Jančovičem. „Hele, já jsem mu ve své podstatě řekl, že má jako tři řešení, všechny jsem mu to pojmenoval, a on se mě ptal, který preferuju. Tak jsem mu říkal, že je pro mě nejlepší vypovědět mu smlouvu a dělat si to sám. Tak na mě tak koukal, říkal ‚no, to já se půjdu radši domluvit s Michalem teda‘. No takže teda byla to varianta 1. Varianta 2 byla, že tam část těch věcí uděláme pod tou jeho smlouvou, a varianta 3, že po nás hodí nějakým batohem,“ popisuje schůzku Dovhomilja.

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu si varianty přeložili takto: první varianta znamenala hrozbu, že Uniprog Solutions o zakázky v DPP úplně přijde, podle druhé varianty by její smlouvy převzala jiná firma, které by společnost Uniprog jako její poddodavatel platila. A podle třetí: že Jančovič zaplatí Michalu Redlovi. Slovy členů skupiny „hodí po něm batohem“. Právě tohle řešení si podle kriminalistů si nakonec Jančovič vybral třetí řešení – měl zaplatit 1,5 milionu korun, aby pro podnik mohl dál pracovat.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme