Advokátní komora uložila obhájci Davida Ratha pokutu 15 tisíc korun

Advokát Michal Pacovský, který zastupoval Davida Ratha, musí zaplatit pokutu 15 tisíc korun. Uložila mu ji Česká advokátní komora za to, jak postupoval jako Rathův obhájce v údajné korupční kauze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Poté, co převzal obhajobu v případě MUDr. Ratha, následující den klientovi plnou moc vypověděl, aniž by tuto výpověď opřel o zákonný důvod tak, jak ho předpokládá zákon o advokacii,“ vysvětluje mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková, jak konkrétně Pacovský chyboval, a pokračuje:

„Následně se nedostavil k hlavnímu ani odročenému líčení, která tak zmařil. Tím se rovněž dopustil porušení povinností advokáta, včetně povinnosti činit pro klienta neodkladné úkony po dobu 15 dnů od vypovězení plné moci, a to vyjma těch případů, kdy si to klient výslovně nepřeje.“

Pacovský se hájí tím, že se domníval, že Rath po něm chce obhajobu v jiné kauze.

Michal Pacovský je strýcem soudce Roberta Pacovského, který rozhodoval v Rathově kauze údajného braní úplatků za ovlivňování zakázek Středočeského kraje.

Rath tvrdí, že letos v květnu vypověděl plnou moc svým předchozím právníkům Adamu Černému a Romanu Jelínkovi, aby jeho obhajobu převzal právě Pacovský.

Ten však nakonec Ratha odmítl zastupovat a soud Rathovi přidělil obhájkyni ex offo. Státní zástupce označil postup obžalovaného za obstrukci.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme