Advokátům se sníží odměny za jednoduché spory

Zapomenutá složenka nebo jízda načerno by od příštího roku neměly končit dluhem v řádu tisíců korun a exekucí. Nové vyhlášky resortu spravedlnosti počítají s tím, že snížit by se měl paušál exekutorovi a o víc než 40 procent klesnou taky náklady na exekuce a služby advokátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

„Cílem je, aby v jednoduchých sporech, kde advokát nezastupuje klienta u soudu, ale pouze dává návrh na vydání platebního rozkazu, byly náklady asi o 40 procent nižší. Dnes, pokud jde o drobný dluh mezi jedním až pěti tisíci korunami, platí dlužník advokátovi až 9 tisíc korun,“ popsal současnou praxi ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková v poledních Ozvěnách dne

Odměna by podle něj měla být přiměřená. Menší dlužné částky přitom dnes často skupují spekulanti, kteří pak podávají hromadné elektronické žaloby. Soudci pak údajně nestíhají posuzovat, jestli ten který konkrétní dluh je oprávněný.

„V poslední době jsme svědky takzvaného byznysu s malými pohledávkami. Velké advokátní firmy kupují tisíce velkých pohledávek, které ještě často dělí a hlavním cílem je získat odměny podle advokátního tarifu,“ potvrdil Pospíšil.

Resort chce ale jít ještě dál. Připravuje také novelu občanského soudního řádu, která by soudům dalo pravomoc u jednoduchých sporů náhradu nákladů vůbec nepřiznávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tvrdkova_poplatky.mp3

Exekutorům návrh nevadí, nepovažují ho ale za motivující pro dlužníky

Pro prezidentku exekutorské komory Janu Tvrdkovou je nynější návrh ministra spravedlnosti akceptovatelný.

„Bohužel přichází v době, kdy se na soudní exekutory přenáší další část státních kompetencí, kdy exekutoři budou vykonávat množství práce, dosud vykonávané soudy, takže jsou na otázku snížení svého tarifu velmi citliví,“ řekla Tvrdková.

Prezidentka exekutorské komory současně zdůraznila, že nelze klást rovnítku mezi výší dluhu a výší nákladu, souvisejícího s jeho vymožením. „Jednoduše řečeno, dluh 300 korun nemůže být vymožen za 300 korun.“

Jana Tvrdková | Foto: Alžběta Švarcová

Tvrdková také pochybuje o motivačním efektu, který by měla novela přinést. "Ze stávající praxe bohužel vidíme, že, přestože jsou proti nim vedeny exekuce, dlužníci spoléhají na to, že je jejich věřitelé nedoženou, že je exekutor nenajde. Jednou prožité exekuční řízení je prostě nevede k větší obezřetnosti a finanční odpovědnosti," uvedla Tvrdková pro Rádio Česko.

Advokátní komora: Zákon zvýhodní dlužníky

Přehrát

00:00 / 00:00

Chaloupkova_poplatky.mp3

Opačný názor na návrh ministra Pospíšila má Česká advokátní komora (ČAK). Podle její tiskové mluvčí Ivy Chaloupkové jde novela naproti samotným dlužníkům. "Dojde ke zvýhodnění dlužníků jako osob, které porušily právní předpisy a neplnily řádně a včas své závazky," uvedla Chaloupková pro Svět o druhé Rádia Česko. Současnou výši odměn považuje ČAK za adekvátní a s ministerstvem chce o znění novely vyhlášky ještě jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pospisil_poplatky.mp3

Jak ministr Pospíšil uvedl v rozhovoru pro Rádio Česko, výtky advokátů chápe, ale chce vyjít vříc občanům, kteří musí dnes i za drobné pokuty platit neadekvátně vysoké částky. "Naše stanovisko je v této věci neměnné," dodal ministr. Podle Pospíšila by nové znění vyhlášek mohlo platit už od začátku příštího roku.

Igor Maňour, Martin Drtina, Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme