Aféra IKEM: Lékař Froněk získal vědecký titul oprávněně

Odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci dnes téměř jednomyslně řekla, že svůj titul lékař Jiří Froněk obhájil právoplatně. Komise k jeho obhajobě neměla žádné námitky. Na výzkumu se podílel takovým způsobem, že komise nezpochybnila původnost disertace. Pro lékaře Froňka bylo rozhodnutí velkým zadostiučiněním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplatolog Jiří Froněk strávil značnou část svého profesního života ve Velké Británii | Foto: Alžběta Švarcová

„Je to satisfakce, ale celé je to první krok. Celé je to uměle vyvolaná kauza, kde o tu práci od začátku vůbec nešlo. Tady šlo o to, že jsem se přihlásil do výběrového řízení. A můj protikandidát zareagoval takto," říká Froněk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Froněk.mp3

Komise vyslechla jak argumenty doktora Froňka, tak i chirurga Petera Baláže, který Froňka obvinil z plagiátorství. Komise pouze poznamenala, že lékař pochybil v přehledu své publikační činnosti, ale to nemělo na původnost práce vliv.

Pan doktor Froněk v příloze o publikační činnosti napsal, že ta práce byla v tisku a to je špatně, protože ta práce byla odeslaná do tisku,“ řekl předseda komise Jan Pirk.

Jiří Froněk se zřejmě bude bránit u soudu. Podle něj byla pošpiněna jeho osobní i profesní čest, proto bude možná požadovat určitou satisfakci a hlavně omluvu.

Odborná komise rozhodovala o údajném plagiátorství a podvodu v medicínském výzkumu. Český chirurg Jiří Froněk, který působí na prestižní klinice v Londýně, čelí obvinění, že ve své dizertační práci opisoval od chirurgů z pražského IKEMu a svůj akademický titul tak získal neprávem.

Výběrové řízení na místo přednosty kliniky transplantační chirurgie pražského IKEMu bylo pozastaveno z důvodu obvinění. Vedení nemocnice by mělo vydat rozhodnutí o obsazení postu šéfa kliniky v nejbližší době. Jiří Froněk by se chtěl dál o místo ucházet a nelituje, že se do výběrového řízení přihlásil:

„Nelituji toho, je to zkušenost a svým způsobem jsem za to rád, protože po těch letech, co jsem strávil v cizině mi to umožnilo uvědomit si, že ty podmínky ještě nejsou úplně ekvivalentní. Já často dostávám otázku, proč se chci vrátit. Mě v tuto chvíli přišel konkurz atraktivní a jako docela dobrý nápad, ale to neznamená, že bych se neposunul někam jinam.“

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme