Afghánci vyšetřujíí explozi, při které zahynul český voják

V domácím ošetřování už jsou tři čeští vojáci, zranění v Afghánistánu. Stav čtvrtého raněného je ale dál velmi vážný, leží v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Vojáky spolu s ostatky jejich mrtvého kolegy dopravil v sobotu v podvečer do Prahy vojenský speciál. Všichni zranění vojáci prošli komplexní lékařskou prohlídkou, léčba tří z nich bude pokračovat ambulantně, mají pohmožděniny a tržné rány. Jejich čtvrtý kolega ale stále bojuje o život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestná jednotka nese rakev | Zdroj: ČTK

Na počest příslušníka české armády, který v Afghánistánu zahynul, se uskutečnil smuteční ceremoniál na vojenském letišti v Praze-Kbelích. In memoriam byl povýšen na praporčíka a dostal nejvyšší armádní vyznamenání - Záslužný kříž prvního stupně.

Voják, který zahynul ve středu v provincii Lógar, řídil obrněné vozidlo, které najelo na nastraženou výbušninu. Čtyři spolujezdci byli při výbuchu zraněni. Český armádní vůz jel jako poslední v koloně sedmi aut. S prvními třemi jela afghánská národní armáda.

První výsledky vyšetřování by naše armáda mohla znát v pondělí, uvedl po návratu z Afghánistánu náčelník generálního štábu Vlastimil Picek: "My nevíme, kdo to nástražné výbušné zařízení na cestu položil. Vyšetřování probíhá velice intenzivně, případ vyšetřuje afghánská strana. První dílčí závěry bychom měli znát v pondělí, kdy velitel našeho provinčního a rekonstrukčního týmu bude seznámen s prvními závěry."

Mise v Afghánistánu pokračuje

Členové českého provinčního rekonstrukčního týmu, který působí od března na východě Afghánistánu, vyjedou po tragickém incidentu poprvé mimo základnu už zítra. Kromě provincií Lógar a Hílmand působí víc než stovka českých vojáků i v Kábulu, kde je nasazena polní nemocnice. Armáda také plánuje pomoc nizozemskému rekonstrukčnímu týmu v provincii Uruzgán, kam chce vyslat 62 příslušníků mechanizované roty z Liberce.

Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka nejsou čeští vojáci do zahraniční misí odveleni rozkazem. Účast v nich je dobrovolná: "Do misí jde celá jednotka, která je určená pro danou misi. Mohli bychom použít paragraf zákona, podle kterého jdou vojáci do mise na rozkaz. Ale my hovoříme s jednotlivými vojáky. Pokud mají závažné problémy, například osobní nebo rodinné, nebo nevyhovují momentálně zdravotně, tak do misí neodjíždějí."

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme