Kvůli smrti afghánského vojáka stíhá Vojenská policie čtyři lidi. Viní je z neoznámení trestného činu

Kvůli prověřování smrti afghánského vojáka, který údajně loni v říjnu zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku, padla první obvinění. Vojenská policie stíhá pro neoznámení trestného činu čtyři lidi. Uvedlo to Městské státní zastupitelství v Praze. Vojenští vyšetřovatelé kvůli případu zasahovali v úterý na generálním štábu a v Prostějově. Afghánci do Česka poslali kvůli smrti jejich vojáka i diplomatickou nótu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:43 25. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České vozidlo v Afghánistánu zachycené z jiného armádního vozidla | Zdroj: Armáda ČR

„V souvislosti s tímto prověřováním bylo zahájeno trestní stíhání čtyř osob pro přečin neoznámení trestného činu podle § 368 odst. 1 tr. zákoníku. Žádné další informace, včetně informací směřujících k totožnosti obviněných osob, nelze s ohledem na probíhající vyšetřování sdělovat,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

‚Prověřují úmrtí afghánského vojáka.‘ Vojenská policie zasahovala na generálním štábu a v Prostějově

Číst článek

Podrobnosti k případu Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo na svém webu. Za tento přečin hrozí až tříleté vězení.

Zda jde přímo o vojáky, mluvčí Cimbala ale nechtěl říct. „V současné chvíli touto informací nedisponuji, ale s ohledem na neveřejnost přípravného řízení a probíhají fázi řízení, nebudeme pro tuto chvíli poskytovat bližší informace,“ doplnil pro iROZHLAS.cz.

Vedení armády se k záležitosti nechce vyjadřovat s odkazem na státní zastupitelství, které si zveřejňování informací vymínilo. "Kvůli probíhajícím úkonům trestního řízení nemůžeme případ komentovat," řekla ČTK mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Komentovat celou záležitost nechtěla ani mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. „My jsme se seznámili s tím, co vydalo Městské státní zastupitelství. V tuto chvíli si ale vyhradilo poskytovat veškeré informace k šetření,“ uvedla redakci.

Smrt vězně

Českého vojáka Tomáše Procházku údajně zastřelil loni v říjnu příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán. List New York Times poté v listopadu napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého z Procházkovy smrti.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) tehdy odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu. Vedení ministerstva a armády současně zdůraznilo, že okolnosti úmrtí se standardně vyšetřují stejně, jako je v jiných podobných případech obvyklé. Současné kroky Vojenské policie by měly být součástí tohoto prověřování.

Afghánský voják byl zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, odvolával se na podzim americký list na afghánské úředníky. Krátce poté muž zemřel.

Afghánci se dožadují dokumentů o nevyjasněném úmrtí svého vojáka, říká Černochová

Číst článek

Případem se zabývá také česká Vojenská policie, která kvůli šetření zasahovala na generálním štábu a v Prostějově, kde sídlí armádní 601. skupina speciálních sil. Ve středu to potvrdila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podle ministra Metnara proběhly výslechy některých vojáků. Přesný počet ale neuvedl.

Afghánská nóta

S prověřováním loňského úmrtí afghánského vojáka souvisí také diplomatická nóta Afghánistánu. Tu do Česka zaslalo tamní ministerstvo zahraničí v červnu. Serveru iROZHLAS.cz to nyní řekla poslankyně ODS a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová. Věc chce znovu otevřít v září ve sněmovně.

Smrt českých vojáků

  • Čeští vojáci byli v Afghánistánu loni terčem tří vážných incidentů. Na začátku srpna po útoku sebevražedného atentátníka zemřeli tři vojáci. Ve středu 17. října Lidové noviny uvedly, že se české speciální síly podílely na útoku na extremisty zapojené právě do srpnového atentátu na české vojáky. Při akci byl podle deníku zabit jeden člověk a další zajat, podle České televize bylo mrtvých a zajatých víc.
  • Celou záležitost už loni na podzim projednávali poslanci na sněmovním výboru pro obranu. Tehdy se usnesli, že koaliční operace speciálních sil v Afghánistánu, která po útoku proběhla, byla v souladu s mandátem českých vojáků v zahraničí. V médiích se totiž objevily informace, že se jednalo o odvetu a že akce neproběhla v rámci bojových operací.
  • V ten samý den, jako vyšla zpráva v Lidových novinách, bylo při útoku zraněno pět českých vojáků, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou. Generál Štefan Muránský, zástupce ředitele Společného operačního centra, tehdy řekl, že nešlo o odplatu za útok českých vojáků na pachatele předchozího atentátu v Afghánistánu. Náčelník generálního štábu armády Aleš Opata poté uvedl, že pumový útok nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel.
  • V pondělí 22. října ovšem přišla třetí tragická zpráva. Při útoku na vozidlo české armády na základně v afghánské provincii Herát zemřel český kynolog Tomáš Procházka a další dva vojáci byli zraněni. Severoatlantická aliance uvedla, že podle indicií podnikl útok na české vojáky v Afghánistánu člen tamních bezpečnostních sil. Podle článku amerických novin The New York Times mělo jít o afghánského vojáka Vahidulláha Chána.
  • Toho měly zadržet afghánské jednotky a předat ho do vazby aliančním vojákům. Chán byl obviněn, že zabil českého psovoda Procházku. Afghánský voják byl poté ve vazbě, kde ho držely alianční jednotky. Následně měl být vrácen afghánské straně zbitý a v bezvědomí, uvedl podle amerických novin afghánský člen rady provincie Herát Vakíl Ahmad Karuchí.
  • Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už dříve odmítl, že by se čeští vojáci v Afghánistánu podíleli na smrti afghánského vojáka Chána.
  • Právě posledního případu se týká jak diplomatická nóta Afghánistánu, tak zásah Vojenské policie.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme