Zdravotní stav vojáků, kteří podstoupili operace v Afghánistánu, se lepší. Vrátit by se mohli do konce týdne

Zdravotní stav dvou českých vojáků, kteří byli během posledního týdne zraněni v Afghánistánu, se zlepšuje. Do České republiky by mohli být přepraveni do konce týdne. Posoudí to tým lékařů, kteří letí do Afghánistánu. Řekl to ve středu zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský. Otázku pohřbu padlého Tomáše Procházky armáda řeší s rodinou, řekl ředitel speciálních sil Pavel Kolář.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Minulý týden bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou. V pondělí pak afghánský voják na základně Šindánd v afghánské provincii Herát střelbou napadl vozidlo s českými vojáky. Zemřel psovod, rotný Tomáš Procházka a zraněni byli dva příslušníci speciálních sil.

Branný výbor: Operace v Afghánistánu byla v souladu s mandátem. Komanda nevyjíždějí zabíjet na objednávku

Číst článek

Zdravotním stavem vojáků se ve středu zabývali poslanci na uzavřeném jednání sněmovního výboru pro obranu. Jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS) novinářům poté řekla, že se zlepšuje. Informaci potvrdil i Štefan Muránský. Stav dvou vojáků, kteří se podrobili operacím, podle něj nyní posoudí tým vojenských lékařů, kteří letí do Afghánistánu vojenským speciálem. Zpět se lékaři vrátí s tělem padlého Procházky.

Podle Muránského je velký předpoklad, že se oba vojáky podaří do českých nemocnic přepravit do konce týdne. Podrobnosti o jejich zdravotním stavu bude vedení armády mít ve čtvrtek.

Armáda zároveň řeší otázku pohřbu Procházky. Pokud s tím bude rodina souhlasit, voják bude pohřben s vojenskými poctami. Podle Koláře zatím rozhodnutí nepadlo.

Jeho ostatky do České republiky přepraví vojenský speciál. Na vojenské letiště Kbely by měl přiletět ve středu po 22.00. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) by letadlo mělo přistát mezi 22.00 a 23.15. Ministr bude na letišti přítomen, k účasti pozval i poslance výboru pro obranu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme