‚Útok byl nenadálý, zemřeli v podstatě okamžitě,‘ sdělila armáda k zabití tří českých vojáků v Afghánistánu

Trojice českých vojáků zemřela v noci na neděli v Afghánistánu v okolí základny Bagrám. Stalo se tak po sebevražedném útoku Tálibánu. Událost komentuje velení české armády na speciálním tiskovém brífinku.

Praha (Aktualizováno: 14:53 5. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán tak, že následky byly fatální. Naši tři vojáci zemřeli v podstatě okamžitě,“ sdělil na tiskovém brífinku generálmajor Jiří Verner.

Vojáci podle něj zemřeli při běžné patrole, během které museli vystoupit ze svých vozidel a pokračovat pěšky. 

„Operovali jsme zhruba kolem devíti kilometrů jihozápadně od letecké základny Bagrám, která je největší americkou základnou v Afghánistánu. Byla to v podstatě – nechci říct úplně standardní – ničím jinak výjimečná patrola, kdy bohužel z hlediska prostoru, ve kterém jsme operovali, museli naši vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky," sdělil.

Uvedl jména českých vojáků, kteří byli zabiti: rotný Martin Marcin (roč. 1982), desátník Kamil Beneš (roč. 1990) a desátník Patrik Štěpánek (roč. 1993). „Jejich věk je poměrně nízký, přesto se nejednalo o nezkušené vojáky.“ Všichni byli členy čtvrté brigády rychlého nasazení z Tábora. Jejich těla přepraví do Česka armádní speciál ve středu. Příletu se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman. 

Rodiny byly informovány před zveřejněním zprávy v médiích, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani.

Další podrobnosti najdete v tomto článku. 

mos, bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme