Afghánistán, Mali, Středozemní moře. Armáda ocenila české vojáky za službu v zahraničních misích

I na vojenské lodi ve Středozemním moři byste mohli potkat české vojáky. Hlídkují tam kvůli pašerákům lidí. Jde jen o jeden z příkladů misí české armády v zahraničí. Těm nejodvážnějším v pátek vedení armády předalo vyznamenání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a vedení armády předali vyznamenání vojákům za službu v zahraničních misích. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

V uplynulých týdnech se vrátili ze zahraničních misí po celém světě. Teď sedmdesátka vojáků za zvuku Smetanovy Vltavy převzala Záslužné kříže ministra obrany České republiky, Čestné odznaky AČR Za zásluhy, odznaky za bojový kontakt a další.

Čeští vojáci zasahovali proti islamistům na Mali mezi prvními. Nejdřív bylo ticho, popisují po návratu

Číst článek

Slavnostní uniformu oblékla i praporčice Adéla Stavělová. Ve svých sedmadvaceti letech má za sebou už druhou misi. Po Afghánistánu sloužila půl roku jako zdravotnice na lodi ve Středozemním moři při operaci Sophia zaměřené na boj proti pašerákům lidí.

„Celá mise je úplně o něčem jiném než působení na zemi. Ze začátku jsem se musela vyrovnat s mořskou nemocí. A poté taky s uzavřeným prostorem, na který my vojáci nejsme zvyklí, protože jsme zvyklí operovat v našich podmínkách, hlavně v lese. Chyběl mi český jazyk. Byla jsem tam jediná Češka,“ řekla Radiožurnálu Stavělová.

Praporčice Adéla Stavělová | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Podplukovník Miroslav Neubauer, který po ceremoniálu drží v náručí svou malou dcerku, se nedávno vrátil z mise v Římě. Působil tam na velitelství operace Sophia. „Tím, že jsem nechal doma dvě dcery, jednu tříletou a jednu dvouměsíční, tak to bylo těžké. Protože působit šest měsíců někde bez rodiny… Na druhou stranu, pokud to doma funguje a manželka to zvládá, tak se to dá vydržet,“ popsal.

Elitní bojovník proti teroru: Vyhodit se do vzduchu? Ubývá těch, co to tlačítko zmáčknou

Číst článek

Oceněným vojákům poděkoval i ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. „Moc si vážím vašeho každodenního nasazení, vašeho odhodlání, vaší odvahy. Už jsem pár misí také sám navštívil, takže jsem si vědom v řadě případů, jak nesmírně náročná tam práce je,“ řekl ministr obrany.

Medaile dostala mimo jiné i jednotka, která v červnu v Mali zachraňovala hosty hotelu napadeného teroristy.

Medaile, kříže a čestné odznaky, které dostali vojáci za službu v zahraničních misích. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme