Třetí evakuační speciál přistál v Praze, do Česka přivezl z Kábulu 62 lidí

Na vojenském letišti Kbely přistál třetí armádní speciál, který z Kábulu přivezl 62 pasažérů. Jsou mezi nimi i afghánští tlumočníci s dětmi, držitelé trvalého pobytu v České republice nebo čtyři Afghánci, o jejichž přepravu požádalo Slovensko. Na twitteru to uvedli ministři zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Podle dřívějších informací bylo z Afghánistánu potřeba evakuovat také vojáky, kteří operaci koordinovali.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 22:17 18. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Po přistání v Kábulu jsme ve velmi nepřehledné situaci dohledali další šedesátku lidí a v pořádku je dostali přes ozbrojené talibánské checkpointy do bezpečí našeho speciálu. Svoje partnery v nouzi nenecháváme,“ uvedla k návratu třetího speciálu armáda.

Třetí speciál odstartoval z Prahy ve středu v 01.14. Mezipřistání měl v ázerbájdžánském Baku. Do Kábulu dorazil dopoledne. České úřady z bezpečnostních důvodů o letu ale žádné podrobnosti nesdělily. Ministr Kulhánek pak krátce před 14.00 na twitteru napsal, že se letadlo vydalo na cestu zpět do Prahy. Znovu mělo asi hodinové mezipřistání v Baku.

Podle Kulhánka evakuaci ve středu koordinoval krizový štáb ministerstva zahraničí a česká armáda. Ta na twitteru označila start z Kábulu za úspěšný, a to díky profesionální práci vojáků. Zmínila bezpečnou a rychlou evakuaci ambasády, její vojenské ochrany, některých spolupracovníků a tlumočníků i jejich rodin.

Miroslava Pašková ze spolku Vlčí máky ve středu odpoledne řekla, že na kábulském letišti ale zůstalo stále několik afghánských rodin či osob s vazbami na Českou republiku a další se tam snaží dostat. Spolek vyzval vládu, aby se uskutečnil ještě další evakuační let. K poskytnutí pomoci co největšímu počtu afghánských spolupracovníků vyzvaly ve středu kabinet také iniciativa Češi pomáhají a Organizace pro pomoc uprchlíkům. Podle nich by ČR měla poskytnout azyl nejen Afgháncům, kteří mají teď zrovna s českou stranou pracovní kontrakt.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová ještě před odletem stroje z Kábulu řekla, že z Afghánistánu je potřeba přepravit několik tlumočníků s rodinami a dětmi. Na místě byli i čeští vojáci, kteří koordinovali evakuaci. Další skupinou, které by se pomoc měla týkat, jsou Afghánci, kteří mají dlouhodobé vazby na Českou republiku, mají v ní trvalý pobyt s rodinami a v Afghánistánu uvázli. Do prvních letů se nedostali, protože ty byly určeny pro nejohroženější skupiny.

První evakuační let se uskutečnil v pondělí. Do Česka se dostalo 46 lidí. Druhý letoun s v Kbelích přistál v úterý, přivezl 87 lidí. Mezi nimi byl i český velvyslanec Jiří Baloun.

Česká republika, stejně jako další členské země protitálibánské koalice, se z Kábulu snaží evakuovat své zaměstnance i místní spolupracovníky. Svou snahu zrychlily poté, co se Tálibán zmocnil i Kábulu.

Evakuovaní Afghánci a jejich rodiny budou ubytováni na jednom místě. Čeká je desetidenní karanténa. Za tu dobu se bude vyřizovat jejich povolení k pobytu, uvedl v úterý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj se musí lidé rozhodnout o své budoucnosti. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je možné, že se vydají za svými příbuznými do jiných zemí.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Postoj Spojených států

Horečná evakuace ze zemí Severoatlantické aliance z Afghánistánu se netýká jen Česka, hlavní roli hrají pochopitelně Spojené státy. V zemi je až patnáct tisíc Američanů, ne všichni mohou počítat s tím, že se je podaří dostat mimo Afghánistán.

Naději mají ti, co jsou v Kábulu – podle Bílého domu hnutí Tálibán přislíbilo civilistům volný průchod na letiště kontrolované americkými vojáky.

Jestli se to týká i těch mimo Kábul to národně-bezpečnostní poradce Jake Sullivan neupřesnil a přiznal, že i někteří civilisté se i přes sliby Tálibánu setkávají s odporem a násilím, když se pokoušejí na letiště dostat. Evakuační proces by podle něj mohl pokračovat do konce srpna.

Američané přemístili dva tisíce Afghánců včetně rodinných příslušníků. Má jich být ještě desetkrát tolik.

Strach, slídění v mobilech, náboženské pořady místo telenovel. S Tálibánem zavládly nové pořádky

Číst článek

Ovšem některým z nich američtí úředníci v Kábulu zničili pasy, když se připravovali na plnou evakuaci tamní americké ambasády a zbavovali se citlivých dokumentů, aby nepadli do rukou Tálibánu. Informuje o tom televize CNN s odvoláním na kancelář kongresmana Andyho Kima, která se v evakuaci z Afghánistánu přímo angažuje.

Další kongresman Tom Malinowski k tomu řekl, že existují způsoby, jak ověřit totožnost afghánských spolupracovníků bez pasů. Skupina amerických zákonodárců také vyzvala Bidenovu vládu, aby vytvořila speciální humanitární útvar pro ochranu a evakuaci zejména afghánských žen, které se angažovaly coby aktivistky, novinářky, političky a podobně.

Bílý dům během úterka na otázku, jak může hnutí Tálibán počítat s tím, že ho Spojené státy uznají jako legitimní vládu Afghánistánu, odpovídal vyhýbavě. Je prý ještě příliš brzy. Zároveň bezpečnostní poradce Sullivan řekl, že Tálibán nemá dobrou vizitku v oblasti lidských práv a dodržování jejich mezinárodního standardu.

Jak víme, teď se Tálibán stylizuje jako smířlivější například vůči ženám nebo úředníkům dosavadní afghánské vlády.

Kdo na to neslyší, to je kanadský premiér Justin Trudeau, který v úterý rovnou řekl, že jeho země nemá v plánu uznat hnutí Tálibán coby legitimního vládce Afghánistánu. Původní zvolené představitelé Tálibán odstranil silou, to uvedl jako jeden z důvodů.

62 evakuačních letů

Od obnovení provozu z kábulského mezinárodního letiště za necelé dva dny odletělo nejméně 62 evakuačních letů, téměř 20 z nich zajistily Spojené státy. Na palubě strojů několika zemí bylo přibližně 5000 diplomatů, členů ochranky, humanitárních pracovníků a Afghánců, řekl agentuře Reuters představitel jedné ze západních zemí. Počet evakuovaných stoupá každou hodinou, letecký provoz nad Kábulem je velmi hustý.

Vojenskou část kábulského letiště spravuje americká armáda, která dohlíží na evakuaci cizinců a jejich afghánských spolupracovníků. Civilní část mezinárodního letiště má již pod kontrolou Tálibán. Jeho členové kontrolují u brány dokumenty příchozích, dovnitř pouštějí podle agentury AP jen málo pasažérů. Podle agentury DPA komerční lety zatím nebyly obnoveny.

jkb, pat, voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme