‚Oceňuji každého, kdo se rozhodl pomoci.‘ Lidé poslali rodinám padlých vojáků přes deset milionů

Na pomoc rodinám tří českých vojáků padlých v Afghánistánu lidé věnovali přes deset milionů korun. Na charitativní účet Vojenského fondu solidarity (VFS) či formou darovacích zpráv poslalo peníze přes 35 000 dárců. V pátek to řekla předsedkyně fondu Lenka Šmerdová. Sbírka končí v pátek o půlnoci a vedení VFS příští týden rozhodne, jakým způsobem budou peníze mezi rodiny rozděleny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední rozloučení s kolegy. Uctít památku tří padlých vojáků přišli v Bagrámu čeští i spojenečtí příslušníci armády. | Zdroj: Armáda České republiky

Sbírka byla vyhlášena na pomoc rodinám vojáků Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, kteří padli 5. srpna v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka.

Peníze mohou na konto Vojenského fondu solidarity číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 lidé posílat do páteční půlnoci. Využít také mohou dárcovské SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat.

Tři čeští vojáci zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, uvedla armáda

Číst článek

„Jakýkoliv příspěvek je projevem podpory a solidarity. Oceňuji každého, kdo se tímto způsobem rozhodl pomoci rodinám a vyjádřit tak sounáležitost k tragické události. Jménem Armády České republiky za tuto pomoc děkuji, velice si jí vážím,“ poznamenal k tisícům příspěvků náčelník generálního štábu Aleš Opata.

K páteční 10. hodině bylo na účtu 10,18 milionu korun. Přímo na účet podle Šmerdové peníze poslalo 6129 dárců, dalších 28 863 poslalo dárcovskou zprávu. Jsou mezi nimi jednotlivci, firmy i třeba sportovní kluby.

Počet lidí, kteří se rozhodli rodinám padlých pomoct, označila Šmerdová za úžasný. „Je to projev solidarity, jsem za to neskonale vděčná, děkuji všem,“ řekla. Příspěvky označila za podporu všem vojákům.

‚Gratulace ke zneškodnění žoldáků.‘ Policie prověřuje nálepky oslavující smrt českých vojáků

Číst článek

Přesnou částku budou zástupci fondu znát v pondělí. V úterý pak zasedne mimořádný přípravný výbor VFS, který rozhodne o způsobu rozdělení peněz. Následně připraví dárcovské smlouvy a osloví blízké padlých.

Fond solidarity založila armáda společně s Charitou ČR v reakci na úmrtí pětice vojáků v Afghánistánu v roce 2014. Klade si za cíl pomáhat vojákům či jejich rodinám v nouzi. Od roku 2015 vybral asi 7,7 milionu korun, na pomoc z nich bylo zatím použito 1,4 milionu korun.

Kromě fondu vojáci při tragických událostech často pořádají vlastní sbírky či charitativní akce. V sobotu například chrudimští výsadkáři uspořádají čtvrtý ročník charitativního běhu.

Peníze původně měly směřovat rodinám padlých vojáků z Afghánistánu, organizátoři se je nakonec podle mluvčí generálního štábu Vlastimily Cyprisové rozhodli darovat na pomoc dalším vojákům či jejich blízkým.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme