Výměna stráží. V Afghánistánu se vystřídali čeští vojáci na základně Bagram

V Afghánistánu se vystřídali čeští vojáci hlídající spojeneckou základnu Bagram. Operační úkol předala 10. strážní rota svým nástupcům v úterý. Armáda o tom ve čtvrtek informovala na svých webových stránkách. Vojáci v zemi působili šest měsíců. Zažili dva vážné incidenty, při kterých zemřeli tři čeští vojáci. Zraněno bylo dalších pět.

Bagram (Afghánistán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předání úkolu strážní roty mezi kapitánem Patiou a kapitánem Maixnerem | Foto: nadrotmistr M. A. | Zdroj: Armáda ČR

Poslední vojáci 10. strážní roty zpět do České republiky přiletí v příštích dnech. Část jednotky se vrátila už dříve, někteří i ve středu večer při převozu ostatků padlého Tomáše Procházky.

Základ 10. strážní roty tvořili především vojáci 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora, doplnili je příslušníci dalších šesti útvarů. Velel jim Viktor Patia. V nové jednotce jsou zejména příslušníci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. V Afghánistánu by měli působit do dubna.

VIDEO: Speciál přivezl do Česka ostatky padlého vojáka. Jejich vynášení z letadla provázel psí štěkot

Číst článek

Slavnostního ceremoniálu předání úkolu se zúčastnili český velvyslanec v Afghánistánu Petr Štěpánek, velitel letecké základny Bagram brigádní generál Daniel B. Conley a další hosté.

Končící jednotku vyzdvihl velitel praporu David Uthlaut. „Byli ochotní a schopní partneři, kteří lpěli na nejvyšších standardech profesionality a celá 10. strážní rota je odrazem jejich vedení,“ řekl.

Nové 11. strážní rotě velí kapitán Miroslav Maixner. Ve svém proslovu podle armády zdůraznil, že se zaměří na bezpečnost a dodržování standardů do nejmenšího detailu.

Na Bagramu působí kolem 170 českých vojáků. Celkem má česká armáda v Afghánistánu kolem 350 vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme