Africký mor prasat: mimořádné opatření platí pro celé Zlínsko, našlo se 17 uhynulých divočáků

Na Zlínsku se našlo již 17 uhynulých divočáků, africký mor prasat byl potvrzen zatím u čtyř zvířat, řekl v pondělí mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se od pondělí rozšířila na celý okres Zlín.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoké prase | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Doposud platila mimořádná opatření jen v malé části regionu kolem Zlína. Tam v minulém týdnu lidé postupně našli tři uhynulé divočáky s potvrzenou nákazou. Rozšíření zóny potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

„Ve vztahu k chovatelům to znamená zákaz přesunů, podrobné sledování profesionálních chovů. Pro myslivce je tam zákaz krmení a odstřelu divokých prasat. Ten bude aktualizován po dohodě se Státní veterinární správou," dodal pro Český rozhlas Jurečka.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. Nyní by se měly po rozšíření oblasti podle Vorlíčka zkontrolovat další tři chovy.

V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata. "V širší zamořené zóně se nebude již provádět soupis domácích prasat určených pro domácí porážku v malochovech, tak jak tomu bylo v užší oblasti," uvedl Vorlíček.

Rusko rozšířilo embargo na dovoz

Kvůli výskytu afrického moru prasat v ČR rozšířilo Rusko embargo na dovoz vepřového masa z Česka o kategorie zpracovaných potravinářských výrobků jako jsou uzeniny a konzervy. Nově je zakázán český vývoz i u řady nepotravinářských výrobků souvisejících s chovem prasat, například krmiv. V pondělí to uvedlo ministerstvo zemědělství. Rozšíření zákazu ale nebude mít na ČR velký dopad, mělo by se dotknout vývozů v řádech jednotek milionů korun ročně, dodalo ministerstvo.

"Podle současných podkladů od úřadů Ruské federace hodnotíme reakci na výskyt afrického moru prasat u divokých prasat v ČR jako rozšíření dosavadního veterinárního a politického embarga," uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Z podstatnějších položek jde zejména o zpracované potravinářské výrobky - uzeniny a konzervy, dále plemenná zvířata a genetický materiál, dodala.

Roman Verner, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme