Policie ukončila lov divočáků na Zlínsku. Celkem jich v oblasti afrického moru zlikvidovala 137

Policie ukončila v noci na čtvrtek letošní odstřel divočáků v oblasti zasažené africkým morem prasat na Zlínsku. Do akce se policisté zapojili v polovině října a ulovili v ohnisku nákazy 137 divokých prasat. Zda bude policie s lovem pomáhat i v příštím roce, se rozhodne po lednovém jednání zástupců ministerstva zemědělství, policie a veterinářů. Ve čtvrtek to řekl ředitel zlínské krajské veterinární správy František Mahdalík.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Národní park Šumava, Václav Hřebek

Podle Mahdalíka se však myslivcům a policistům podařilo stav černé zvěře ve vysoce rizikové oblasti lemované pachovými a elektrickými ohradníky zredukovat na minimum.

„Podle posledních vyhodnocení by se mělo v oblasti vyskytovat méně než dvacet divokých prasat. Už to není takový stav, jako ze začátku, kdy tam byly stovky kusů černé zvěře,“ uvedl Mahdalík.

Divočáky na Zlínsku loví i policejní odstřelovači. Skolili jich 38

Číst článek

Myslivci podle něj budou nadále v odstřelu divočáků pokračovat v celém kraji. „Standardně probíhá i vyhledávání uhynulých kusů, jejich vyšetření a likvidace. Děláme vše pro to, aby se nákaza nerozšířila dále. Musíme ale vycházet z reality. Je to volně žijící zvěř a případnou migraci nelze stoprocentně zastavit,“ dodal Mahdalík.

Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila vláda v září. Odstřelovači divočáky lovili v osmnácti honitbách. Do terénu vyráželi především v noci, k lovu využívali pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla laboratorními testy choroba potvrzena u zhruba 190 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme