Agentura ppm factum bude volební účast vypočítávat s nižšími koeficienty

Odhady volební účasti bude agentura ppm factum vypočítávat s nižšími koeficienty. Rozhodla se tak po zveřejnění výsledků účasti lidí ve volbách v prvním kole. Odhady a skutečnost se totiž lišily o osm procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímá volba prezidenta, volební místnost

Přímá volba prezidenta, volební místnost | Zdroj: ČTK

Podle ředitele ppm factum Jana Herzmanna bude nyní k dispozici realističtější obraz volební účasti.

„Nasadili jsme poněkud nižší koeficienty pro výpočet odhadů volební účasti, protože z původního volebního modelu nám pro první kolo vycházela volební účast 69 procent a skutečná byla lehce přes 61 procent. Takže jsme použili koeficienty, které jsou v tom opatrnější,“ řekl Herzmann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel agentury ppm factum Jan Herzmann přiblížil změny výpočtů pro odhad volební účasti

Ve svém zatím posledním průzkumu také agentura použila metodiku, která kombinuje osobní a telefonické dotazování, ukázalo se ale, že tato změna žádný velký vliv na výsledky nemá.

Podle agentury ppm factum jsou v současnosti šance obou prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga vyrovnané. Ke dnešnímu dni je podle agentury rozhodnutá polovina voličů.

Průzkum není předpověď

„Kdyby se druhé kolo konalo dneska, byla by volební účast přibližně stejná jako v kole prvním a vítězem by se stal Miloš Zeman se ziskem 53,7 procenta platných hlasů,“ uvedl Herzmann a upozornil, že průzkum není předpovědí, ale pouze reflektuje aktuální voličské preference.

Před prvním kolem prezidentských voleb průzkumy většiny agentur favorizovaly Miloše Zemana a Jana Fischera, místo druhého jmenovaného ale lidé nakonec podpořili Karla Schwarzenberga.

„Je to podobná situace, jako byla na začátku ledna. Poslední průzkum, který jsme vydali, byl vydán sedm dnů před volbami a mapoval situaci k 6. lednu. Nebyl předpovědí toho, co se stane 12. ledna. A teď je to stejně. My nabízíme jakousi fotografii aktuálního rozložení sil a teď mají oba kandidáti možnost na to reagovat,“ vysvětlil Herzmann.

Druhé kolo přímé prezidentské volby se uskuteční 25. a 26. ledna, utkají se v něm ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ).

Květa Moravcová, Martin Hromádka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme