Agentura S&P snížila rating Sazky. Obává se platební neschopnosti

Mezinárodní ratingová agentura S&P (Standard & Poor's ) se obává platební neschopnosti loterijní společnosti Sazka. Snížila proto její rating dlouhodobých závazků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Hušák, generální ředitel Sazka a.s.

Aleš Hušák, generální ředitel Sazka a.s. | Foto: Tomáš Adamec

Agentura snížila hodnocení dlouhodobých závazků z CCC plus na CC, jinými slovy - tyto závazky se staly se rizikovějšími a Sazka bude zřejmě muset zaplatit větší procento. Otázkou podle pozorovatelů je, jestli na to bude mít.

Společnost Sazka totiž oznámila, že v lednu nebude schopna splatit věřitelům dlužnou miliardu korun, že zaplatí jen část splátky dluhopisů. Mluvčí společnosti Zdeněk Zikmund uvedl, že intenzivně pracují na restrukturalizaci finanční zadluženosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ratingová agentura S&P snížila hodnocení dlouhodobých závazků Sazky. Ve Stalo se dnes jsme hovořili s předsedou ČSTV Pavlem Kořanem..

Hlavním akcionářem Sazky je Český svaz tělesné výchovy. Jeho předseda Pavel Kořan Rádiu Česko řekl, že generální ředitel Aleš Hušák má plnou důvěru jeho sdružení.

Sazka je podle něj z provozního pohledu zdravou společností. Připomněl, že k dnešnímu dni vydělala víc než 1 miliardu 256 milionů korun. „Takže to je fungující společnost. Problém je s abnormální dluhovou služnou, ale tam se dá najít i v dlouhodobém horizontu řešení,“ řekl.

Svá slova pak potvrdil Kořan i ve večerním pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes. Ke skutečnosti, že ratingová agentura S&P snížila důvěryhodnost pohledávek Sazky uvedl, že její argumenty nezná.

„Představenstvo Sazky pravidelně projednává argumenty ratingových společností, které ji hodnotí. Současné argumenty S&P neznám. Je to pravděpodobně proto, že se jeví současný stav, kdy jedna osoba skupuje pohledávky od bank jako velice rizikový,“ řekl.

Největší věřitel Sazky Radovan Vítek

Zmiňovanou osobou je miliardář Radovan Vítek, který je největším věřitelem Sazky - má její pohledávky za téměř miliardu korun. Podle Kořana je Vítek tvrdý obchodník. „A pravděpodobně se rozhodl, že na tomto procesu dál zbohatne. Neumím zatím odhadnout jak, protože jsem se s ním o tom nebavil,“ dodal.

ČSTV podle Kořána v současné době jednání o skupování pohledávek neplánuje. „Protože jednáme na půdě Sazky a připravujeme teď přes víkend určité strategické postupy k vlastnímu řešení, protože jsem přesvědčen, že je Sazka schopna se z toho dostat sama,“ vysvětlil.

Upřesnil, že první kroky podnikli zástupci Sazky včera při vyjednávání s držiteli bondů v Londýně. „Výsledky budou hodnoceny nyní přes víkend. A v pondělí to budeme prezentovat na tiskové konferenci,“ dodal Pavel Kořan ve Stalo se dnes.

Martin Dorazín, Monika Rybáková, Katarína Brezovská, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme