Agrární komora chce zakázat dovoz německého masa a vajec

Agrární komora žádá zastavit dovozy vepřového masa a vajec z Německa. Její prezident Jan Veleba dnes vyzval, aby úřady dovoz zakázaly až do vyšetření případu krmiv s dioxinem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase domácí

Prase domácí | Foto: Jeff Veitch / DurhamUniversity

V Německu se vyrobilo až tři tisíce tun krmného tuku pro zvířata, ve kterém se prokázal rakovinotvorný dioxin. Kvůli jeho výskytu ve vejcích a mase nechaly tamní úřady preventivně zavřít přes tisíc zemědělských farem a drůbežáren.

V Česku je z dovozu přibližně polovina spotřeby vepřového. Velké procento z asi dvou set tisíc tun se přitom do Česka dováží právě z Německa.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne se problému věnoval prezident Agrární komory Jan Veleba

„Domníváme, že by do doby, než se celá záležitost vyšetří, měl být český spotřebitel chráněn a z Německa by se živočišné produkty neměly vozit. To znamená zavřít hranice nebo veškeré dodávky kontrolovat,“ řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Role veterinární správy

Česká státní veterinární správa ale označuje aféru za německou záležitost. Tuzemským spotřebitelům prý podle dosavadních informací riziko nehrozí.

Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny udělala německá strana vše, co udělat měla. „V rámci rychlého systému varování informovalo země, kterých se to týká, tedy Holandsko a Českou republiku. Nicméně společně s veterinární správou provádíme zvýšený dozor v této oblasti u dovážených potravin," dodává Malena.

Jan Veleba pak v Ozvěnách dne zdůraznil, že kontrola dováženého masa a vajíček z Německa je podle jeho názoru nezbytná a považuje to za legitimní požadavek.

„Evropský systém včasného varování zafungoval, i když je otázka, od kdy němečtí politici o tomto problému věděli, to se všechno ukáže,“ poznamenal Veleba. Kontrolu dovozu pak přisoudil České veterinární správě. „Vzpomeňte si, co se dělalo, když se objevila ptačí chřipka nebo BSE u hovězího masa. Během několika hodin se přes hranice neprošla jediná tuna zboží a toto je něco podobného.“

Odmítl, že by šlo o konkurenční boj a o snahu konkurenci oslabit: „Jakýpak konkurenční boj, když už jsme z 50 procent dovozu vytlačeni. A co se stane v Německu? Lidé výrazně sníží nákup vepřového masa. A co si myslíte, že s tím masem udělají? Někam ho budou muset prodat, a to za dumpingové ceny,“ vysvětlil Veleba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Svazu chovatelů prasat Jan Stibal

Nesnadné prokázání původu

Dočasné uzavření hranic pro dovoz masa ale po změně značení potravin podpořil Agrární komoru i Svaz chovatelů prasat. Podle šéfa organizace Jana Stibala je totiž teď téměř nemožné poznat, odkud bylo vepřové maso dovezeno:

„Vepřové maso není značené individuálně a jakmile je jednou půlka dovezena a rozbourána, už nikdo nepozná, odkud pochází. To znamená potenciálně, pokud by se k nám dál dováželo maso z Německa, které by třeba bylo kontaminováno, pak by bylo rozbouráno – a už nikdo nepozná, že bylo z Německa a mohli bychom být nařčeni z toho, že i u nás existuje podobná aféra, že i u nás krmiva nejsou bezpečná, přestože to není pravda,“ zdůraznil Stibal..

Milan Kopp, Igor Maňour, Renáta Prátová, Martina Spěváčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme