Agrární komora opět varuje před německým vepřovým

Agrární komora České republiky žádá v souvislosti s dioxinovou aférou přísnější kontroly dovážených čerstvých produktů. České masokombináty by zároveň neměly kupovat a zpracovávat vepřové maso z Německa. Zástupci českých zemědělců zveřejnili i další požadavky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maso | Foto: Tomáš Adamec

Stát by měl zrovnoprávnit české a německé veterinární atesty, značit výhradně české výrobky a především zařídit přísnější kontroly dováženého masa. Prezident Agrární komory Jan Veleba tvrdí, že ty jsou teď naprosto nedostatečné. Zatím totiž bylo zkontrolováno zhruba 15 vzorků. „To je naprosto zanedbatelné. To budou nějaké promile dovozů,“ vysvětluje Veleba.

Jak v pořadu Stalo se dnes uvedl předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal, v takovýchto kauzách by pomohlo také přesné značení původu potravin i v rámci Evropské unie, jak navrhuje ministr zemědělství Fuksa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští zemědělci vyzvali masokombináty a jatka, aby nekupovaly vepřové maso z Německa. Ve Stalo se dnes jsme mluvili s předsedou Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Janem Stibalem.

„Dnes se sice bavíme o dioxinu v Německu, ale afér s různými kontaminacemi potravin už bylo po Evropě několik. Takže by bylo dobře, pokud by spotřebitelé byli schopni odlišit maso od tuzemských výrobců, kterým pravděpodobně věří více, od těch ostatních,“ řekl.

Na dobré cestě je už teď podle Veleby značení originálních českých produktů: „Na přelomu prvého pololetí je naděje, že tato záležitost začne být realizována v praxi. Někteří obchodníci už to dělají sami.“

Prodej vepřového v Německu klesl. Odbyt budou hledat v zahraničí. I v Česku

Podle českých zemědělců nyní kvůli dioxinové aféře v Německu prodej vepřového masa silně poklesl a producenti se jej údajně pokusí prodat v zahraničí a pravděpodobně i pod cenou. Právě před tím česká Agrární komora varuje. Německé kontaminované maso by se totiž podle zemědělců mohlo objevit i na českém trhu.

„V Německu se uzavřely trhy v Číně, uzavřel se trh v Koreji a podle všech informací i ostatní země omezily nebo nějak omezují dovoz masa z Německa. Takže naprosto logicky je potřeba hledat cestu – nějaký pojistný ventil - kam to maso umístit,“ vysvětlil ve Stalo se dnes předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal.

Agrární komora se ale obrací také na spotřebitele, aby sami aktivně vyhledávali kvalitní výrobce a prodejce vepřového masa, aby se soustředili na jeho původ a dávali přednost českým produktům. Podle zemědělců je už teď produkce vepřového ohrožena a dioxinová aféra ji může zlikvidovat úplně.

Milena Dvořáková, Katarína Brezovská, Lenka Rafaelová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme