Agrární komora varuje před zdražováním potravin

Až o 20 procent mohou vzrůst ceny některých potravin, varuje Agrární komora. Podle jejího prezidenta Jana Veleby letos v Česku i nadále porostou ceny pečiva a pravděpodobně i vepřového masa. Příčinou bude nedostatek některých zemědělských plodin a také zpevňující se dolar, kvůli kterému se zvýší cena ropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chleba

chleba | Foto: coop.cz

Prezident Agrární komory přitom poukázal na údaje ze světového trhu s potravinami. "To základní číslo říká, že poptávka po potravinách, meziroční poptávka ve světě, se bude zvyšovat zhruba o šest procent. Kdyžto hrubá produkce, to znamená světová výroba, bude pod čtyřmi procenty. Čili poptávka bude trvale větší, než jsou možnosti výroby, a s tím je třeba pracovat," upřesnil Veleba.

Kromě převisu poptávky nad nabídkou budou podle Veleby za zdražením potravin stát také rostoucí ceny ropy nebo spekulativní kapitál, který vstoupil na trh se zemědělskými komoditami. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale předpokládá zdražení potravin maximálně kolem deseti procent.

"Věřím, že letos budeme mít lepší úrodu, takže by nárůst cen potravin neměl být takový jako v minulém roce. Pokud bychom vycházeli pouze z očekávané úrody z osetých ploch, tak jsem přesvědčen, že nejsou důvody pro vyšší nárůst cen potravin," řekl ministr.

Také opoziční ČSSD ale předpokládá až dvacetiprocentní růst cen, říká šéf poslaneckého klubu strany Michal Hašek. "Nejsem takový optimista jako ministr Gandalovič. Ten hovořil o zdražení zhruba do deseti procent. Například vepřové, kde bohužel u nás dochází k velkému propadu počtu chovaných zvířat. Je logické, že pokud bude vepřového nedostatek, tak v tu chvíli to vyvolá ohromný tlak na zvýšení ceny. Čili dá se očekávat, že v nějakých příštích měsících skokově zvýší ceny, například vepřové maso," vysvětlil postoj ČSSD Hašek.

Ceny potravin se v Česku výrazně zvýšily už loni, když prudký růst cen potravinářských surovin na světových trzích donutil výrobce přenášet zvýšené náklady právě do cen zboží. Například kilogram chleba během loňského roku podražil o 6 korun a 60 haléřů, čtvrtka másla pak téměř o 11 korun. Světové ceny potravin jsou ovlivněny hlavně loňskou neúrodou, která postihla Austrálii a částečně i Evropu a Spojené státy.

Odborníci poukazují i na vliv rostoucí spotřeby v asijských zemích, kde se zvyšuje životní úroveň. Někteří experti spojují zdražování potravin také se stále větším využíváním biopaliv.

Renáta Prátová, Pavel Otto, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme