Agrární komory chtějí v EU rovné podmínky

V Luhačovicích skončilo páté jednání představitelů Národní rady zemědělských komor zemí Viszegrádské čtyřky - tedy Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Kromě nich se rozhovorů zúčastnili i zástupci komor Estonska a Slovinska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé nestátních potravinářských organizací se zaměřili především na problematiku rovného přístupu k Evropské unii a financování rizik spojených s takzvanou nemocí šílených krav. Viceprezident Svazu evropských zemědělců Václav Hlaváček vyzval vlády zemí „čtyřky“ a Evropskou komisi k co nejvýraznějšímu zkrácení doby přidružovacích procedur.

Podmínky pro vstup do Unie stále nejsou podle něj rovnocenné. „Hovoří o dvouletém přechodném období, které by znamenalo rozdílnost podmínek, práv a povinností, a chtějí tuto záležitost kompenzovat prostřednictvím strukturálních fondů.“ Účastníci dále konstatovali, že východní chovy hovězího jsou prosty BSE, a proto budou požadovat finanční náhrady za problémy s testováním a odbytem. Slovenský delegát Ivan Oravec vyčíslil jenom přípravu projektů na zvláštní opatření na deset milionů korun.

Markéta Kaclová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme