Agrární komory chtějí v EU rovné podmínky

V Luhačovicích skončilo páté jednání představitelů Národní rady zemědělských komor zemí Viszegrádské čtyřky - tedy Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Kromě nich se rozhovorů zúčastnili i zástupci komor Estonska a Slovinska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé nestátních potravinářských organizací se zaměřili především na problematiku rovného přístupu k Evropské unii a financování rizik spojených s takzvanou nemocí šílených krav. Viceprezident Svazu evropských zemědělců Václav Hlaváček vyzval vlády zemí „čtyřky“ a Evropskou komisi k co nejvýraznějšímu zkrácení doby přidružovacích procedur.

Podmínky pro vstup do Unie stále nejsou podle něj rovnocenné. „Hovoří o dvouletém přechodném období, které by znamenalo rozdílnost podmínek, práv a povinností, a chtějí tuto záležitost kompenzovat prostřednictvím strukturálních fondů.“ Účastníci dále konstatovali, že východní chovy hovězího jsou prosty BSE, a proto budou požadovat finanční náhrady za problémy s testováním a odbytem. Slovenský delegát Ivan Oravec vyčíslil jenom přípravu projektů na zvláštní opatření na deset milionů korun.

Markéta Kaclová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme