Agrárníci varují před zdražením jídla až o čtvrtinu

Ceny základních potravin se mohou zhruba za rok zvýšit až o čtvrtinu, odhaduje prezident Agrární komory Jan Veleba. Důvodem je podle něj vysoká globální poptávka po obilí. Vládní i opoziční politici ale považují tento odhad za přemrštěný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Komora chce zamezit zvýšení daně z přidané hodnoty ze současných pěti na devět procent. Stejný záměr má i ČSSD, která na přelomu září a října předloží sněmovně návrh příslušného zákona.

Šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů a stínový ministr zemědělství Michal Hašek si přesto nemyslí, že změna daňové sazby by mohla způsobit růst cen potravin až o čtvrtinu.

"Faktem je, že jenom samotný pohyb sazby DPH zcela jistě není jedinou příčinou, která by znamenala takto razantní nárůst cen potravin," uvedl Hašek.

I ministr zemědělství Petr Gandalovič považuje odhad Agrární komory za přehnaný. "V tom zahrají roli právě ony nenáviděné obchodní řetězce, které budou tlačit tyto ceny dolů," domnívá se ministr.

Šéf Potravinářské komory Miroslav Koberný říká, co všechno může zvýšení cen ovlivnit. "Kromě tolik diskutovaných cen zemědělských surovin se tam promítne neustále rostoucí cena energií, rostoucí cena práce na českém trhu a samozřejmě někde okrajově se tam promítne i zvýšení DPH," vysvětlil Koberný.

Růst cen základních potravin jako je mouka, mléko a následně i maso až o 25 procent Koberný nevylučuje, v současnosti ale považuje tento odhad jen za spekulaci.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme