Agresivita na našich silnicích stále vzrůstá

Zná to asi každý z nás: jedeme si v poklidu po dálnici a najednou se za nás přiřítí auto, jehož řidič na nás bliká dálkovými světly, najíždí na nás a chce abychom mu uhnuli z cesty. Typický obrázek z našich silnic. A také typická ukázka agresivního, a dnes bohužel naprosto běžného chování mezi řidiči. Objevují se návrhy, že by takové chování mělo být postižitelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auta a kolona | Foto: Tiskový servis Evropské komise

„Nerespektování rychlosti, nerespektování předpisů, jízda v pruhu vyhrazeném pro autobusy či po krajnici, nebo dokonce v protisměru, i když je tam předjíždění zakázáno,“ vyjmenoval nejčastější přestupky agresivních řidičů Petr Boucher, který se zabývá výzkumem agresivity řidičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Jansa o agresivitě řidičů v Nočním Radiožurnálu .mp3

Pro postihování agresivního jednání mezi řidičovi by ale mělo být rozhodující to, že agrese musí být namířena proti někomu jinému.

„Z hlediska posuzování by mělo jít o dopravní přestupky, kdy je ohrožen jiný účastník silničního provozu,“ řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Celou situaci by pak posuzovali policisté, což by znamenalo opět jim vrátit možnost posuzovat i přestupky, k jejichž řešení dnes nemají pravomoci a musí je rovnou předávat do správního řízení.

Zavedení postihování agresivity by tak bylo nutné spojit s dalšími a zásadními změnami v postihování přestupků proti plynulosti a bezpečnosti provozu.

Vůbec nejagresivnější jsou podle průzkumu řidiči Audi.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme