Agresivita na našich silnicích stále vzrůstá

Zná to asi každý z nás: jedeme si v poklidu po dálnici a najednou se za nás přiřítí auto, jehož řidič na nás bliká dálkovými světly, najíždí na nás a chce abychom mu uhnuli z cesty. Typický obrázek z našich silnic. A také typická ukázka agresivního, a dnes bohužel naprosto běžného chování mezi řidiči. Objevují se návrhy, že by takové chování mělo být postižitelné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auta a kolona

Auta a kolona | Foto: Tiskový servis Evropské komise

„Nerespektování rychlosti, nerespektování předpisů, jízda v pruhu vyhrazeném pro autobusy či po krajnici, nebo dokonce v protisměru, i když je tam předjíždění zakázáno,“ vyjmenoval nejčastější přestupky agresivních řidičů Petr Boucher, který se zabývá výzkumem agresivity řidičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Jansa o agresivitě řidičů v Nočním Radiožurnálu .mp3

Pro postihování agresivního jednání mezi řidičovi by ale mělo být rozhodující to, že agrese musí být namířena proti někomu jinému.

„Z hlediska posuzování by mělo jít o dopravní přestupky, kdy je ohrožen jiný účastník silničního provozu,“ řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Celou situaci by pak posuzovali policisté, což by znamenalo opět jim vrátit možnost posuzovat i přestupky, k jejichž řešení dnes nemají pravomoci a musí je rovnou předávat do správního řízení.

Zavedení postihování agresivity by tak bylo nutné spojit s dalšími a zásadními změnami v postihování přestupků proti plynulosti a bezpečnosti provozu.

Vůbec nejagresivnější jsou podle průzkumu řidiči Audi.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme