Agresivní sportovní fanoušky zřejmě budou čekat přísnější tresty

Policie má naději, že dostane účinnější nástroj pro boj s násilnickými sportovními fanoušky. Dílčí novelu trestního zákona, která to má umožnit, Senát neschválil, ale ani nezamítl. V praxi to znamená, že předloha putuje k prezidentovi, který definitivně rozhodne o jejím osudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní zásah | Foto: Jan Rosenauer

Pokuta nebo až dva roky vězení by podle novely hrozily výtržníkovi, který například vběhne při utkání na hřiště, někoho napadne nebo ničí vybavení sportoviště. Kdyby si takto počínal opakovaně nebo jako člen organizované skupiny, mohl by dostat až tři roky vězení. Mluví se i o zákazu vstupu na všechny sportovní akce, novela pamatuje i na výtržnosti cestou, třeba ve vlaku.

"Jsem velmi mile překvapen, protože po včerejším jednání ústavně právního výboru jsem nečekal, že senátoři podpoří tuto drobnou novelu trestního zákoníku v paragrafu výtržnictví," radoval se jeden z autorů návrhu, poslanec za Unii svobody Vlastimil Ostrý.

Naopak bez úsměvu byl místopředseda ústavně právního výboru lidovec Pavel Janata. "Vzhledem k tomu, že jsem navrhoval, abychom tuto zbytečnou novelu zamítli, tak cítím určité zklamání. Nicméně není to žádná fatální chyba."

Odpůrci novely namítají, že je zbytečná, protože jen zpřesňuje výčet jednání výtržníků, nic víc. Navíc vyčítají policii liknavost. Pokud předlohu podepíše prezident, Česko vykročí směrem, kam už dávno evropské fotbalové velmoci jdou, tvrdí příznivci. Třeba v Británii je vniknutí na hrací plochu trestným činem.

Zástupci našich fotbalových klubů jsou pro. Mluvčí fotbalové Sparty Praha Lukáš Přibyl Radiožurnálu řekl, že přísnější tresty klub uvítá: "Myslím si, že vstoupí velmi v podvědomí fanoušků, především až se uplatní v praxi a až první fanoušek bude rychle a přísně potrestán."

Naděžda Hávová, Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme