Reakce Agrofertu na audit dotací: Řada nepřesností, nepravdivých a zavádějících tvrzení

V návrhu auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) je podle skupiny Agrofert řada nepřesností, nepravdivých tvrzení a zavádějících interpretací. Firma k tomuto zjištění dospěla po prvním seznámení s návrhem auditní zprávy, kterou v pátek zveřejnila média, sdělil v neděli její mluvčí Karel Hanzelka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V návrhu auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) je podle skupiny Agrofert řada nepřesností, nepravdivých tvrzení a zavádějících interpretací (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí Hanzelka současně zopakoval, že Agrofert zná zprávu zatím jen z médií a že ohledně čerpání dotací se vždy řídil zákony a platnými pravidly. Nevidí tedy důvod, proč by případně měl dotace vracet.

Předběžná zpráva auditorů o Babišově střetu zájmů: co může znamenat pro premiéra i pro Česko?

Číst článek

Auditoři se ve zveřejněném materiálu zaměřují na čerpání dotací firmami Agrofertu, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu dokumentu, který se ještě může měnit, je premiér po celé své vládní působení ve střetu zájmů, má vliv na firmu a na použití dotací z unie. Kvůli tomu dokument navrhuje vracení části dotací vyplacených Agrofertu, celkem by to mělo být asi 450 milionů korun.

‚Přesně podle zákona‘

„Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, což v minulosti potvrdila i řada kontrol a právních expertiz, které máme k dispozici. Taktéž Andrej Babiš učinil vše, co po něm zákon požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů,“ řekl v reakci na zveřejněné informace Hanzelka. Doplnil, že Agrofert je připraven ke spolupráci s českými úřady, pokud jej osloví.

Předběžný návrh auditu odmítá i Babiš. Podle něj je plný nepravd, které budou české úřady v příštích měsících vysvětlovat a vyjadřovat se k nim. Několikrát i zopakoval, že není ve střetu zájmů a neporušuje evropské či české právo. Podle něj Česko žádné peníze vracet nebude.

Návrh zprávy je v angličtině a české úřady budou zhruba měsíc čekat na český překlad, poté budou mít dva měsíce na odpověď. Pak komise zveřejní konečné stanovisko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme