Nejdříve Primagra, teď Mlékárna Hlinsko. Agrofert podruhé zažaloval Evropskou komisi kvůli dotacím

Společnost Mlékárna Hlinsko z koncernu Agrofert podala žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. U unijního tribunálu si stěžuje na pozastavení dotací, ke kterému došlo v důsledku auditu ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Mlékárna s výsledky auditu, podle nichž Agrofert čerpal dotace neoprávněně, nesouhlasí. Jde už o druhou žalobu firem z holdingu Agrofert proti Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo holdingu Agrofert na pražském Chodově

Sídlo holdingu Agrofert na pražském Chodově | Zdroj: Profimedia

„Mohu potvrdit, že Mlékárna Hlinsko podala k tribunálu žalobu dne 16. dubna 2021,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí lucemburského soudu Balázs Lehóczki. Podrobnější popis žaloby je zveřejněn na webu soudu. Společnost se domáhá odblokování dotací, protože Evropská komise podle ní porušila její práva a překročila své pravomoci.

Výsledky auditu

Evropská komise v konečné auditní zprávě potvrdila, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů odmítá.

„Žalobkyně navrhuje, aby tribunál zrušil zákaz poskytování grantů uložený dopisem žalované ze dne 22. října 2020 a uložil žalované náhradu nákladů řízení,“ stojí v úvodu žaloby označené jako Mlékárna Hlinsko vs. Komise.

Jedná se přitom o druhou žalobu, kterou podala firma spadající do svěřenských fondů českého předsedy vlády. Už v únoru se s obdobnou stížností obrátila na unijní soud společnost Primagra, rovněž spadající pod Agrofert (více si můžete přečíst ZDE).

Obě firmy v žalobách uvádí stejné důvody. V první řadě argumentují tím, že Brusel porušil jejich práva, když neměly během auditního řízení „možnost být vyslechnuty“. Agrofert totiž od začátku jakékoli pochybení odmítá a upozorňuje, že úřady s ním ohledně kontroly nekomunikovaly.

Agrofert zažaloval Evropskou komisi, požaduje uvolnění dotací. ‚Porušila naše práva,‘ tvrdí

Číst článek

Evropská komise by navíc podle obou společností neměla prověřovat konkrétní projekty, ale zaměřovat se na dotační systém. „Žalovaná (Evropská komise – pozn. red.) je oprávněna pouze k posuzování celkového souladu řídících a kontrolních systémů zavedených členskými státy, avšak nemá žádnou pravomoc provádět podrobný audit a rozhodovat o konkrétních žádostech,“ píše se v žalobách.

Jenže auditoři vedle střetu zájmů českého premiéra dotační systém jako celek zkoumali. Díky tomu odhalili také chyby ve výběru některých projektů. Jeden příklad za všechny: nová výrobní linka na toastový chléb Penam nebyla podle Bruselu inovativní a dotaci 100 milionů neměla získat.

Server iROZHLAS.cz požádal o komentář k žalobě holding Agrofert, ten se ale obecně k soudním sporům nevyjadřuje. „I v tomto případě platí, že probíhající řízení nekomentujeme,“ uvedl k tomu mluvčí Karel Hanzelka.

Ačkoliv Primagra se na evropský soudní dvůr obrátila o několik měsíců dříve než druhá dceřinka Mlékárna Hlinsko, oba případy jsou v úvodní písemné fázi řízení. Teprve se tedy ukáže, zda soud žaloby uzná jako přípustné.

Zákaz dotací

Obě žaloby firem z holdingu jsou reakcí na definitivní závěry Evropské komise k auditu ke střetu zájmů, které komise shrnula v dopise zaslaném českým úřadům loni v říjnu. Server iROZHLAS.cz korespondenci popsal podrobně ZDE. Brusel mimo jiné píše, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady přikleply Agrofertu v posledních třech letech, byla přidělena neoprávněně.

„„Dotace byly vypláceny na základě pravidel, transparentně. Zkrátka teď někdo přichází, že tam byl údajně nějaký střet zájmů. Nebyl.““

Andrej Babiš (premiér a šéf ANO)

„Veškeré dotace udělené skupině Agrofert po 1. září 2017 (…) jsou v rozporu s článkem 4c o střetu zájmů za předpokladu, že žádost o dotaci byla předložena během 1. září 2017 či po něm a dotace byla udělena v době, kdy byl pan Babiš veřejný funkcionář,“ stojí v dopise.

Mlékárna Hlinsko i Primagra mají ale za to, že Evropská komise nemůže vykládat české zákony. A navíc prý Brusel tuzemskou i unijní legislativu ke střetu zájmů vykládá špatně. Závěry evropské prověrky proto podnik v žalobě zpochybňuje. „Čtvrtý žalobní důvod vychází z toho, že žalovaná neprokázala obsah české právní úpravy a nesprávně ji vyložila a uplatnila,“ uvádí.

Ani projekty Primagry, ani ten Mlékárny Hlinsko přitom na seznamu auditem kritizovaných dotací původně nebyly. Brusel ale kontroloval pouze vybraný vzorek a ten ukázal vysokou chybovost ve výběru. Nařídil proto další prověrky, na kterých nyní pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu. A než je dokončí, mají být i tyto dodatečně prověřované projekty pozastaveny.

České soudy

Server iROZHLAS.cz předminulý týden informoval, že dceřiné společnosti Agrofertu se několikrát obrátily během loňského roku s žalobou také na český soud. Konkrétně pětkrát podala čtveřice firem takzvanou žalobu na nečinnost na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pět žalob na nečinnost. Agrofert kvůli dotacím loni žaloval resort průmyslu, vadilo mu dlouhé čekání

Číst článek

Společnosti žádaly o dotace v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který řídí resort průmyslu. A všechny pak čekaly řadu měsíců a někdy i rok na rozhodnutí, zda dotaci dostanou, nebo ne.

Důvod? Úředníci u řady projektů, na jejichž podporu žádaly peníze firmy z holdingu, nerozhodovali. Zdůvodňovali to tím, že čekají na ukončení unijního auditu ke střetu zájmů českého premiéra.

Ten v Česku proběhl na začátku roku 2019, finální zpráva přišla na začátku roku 2020. Ministerstvo ale se závěry nesouhlasí a audit nepovažuje za ukončený, a proto o přidělení, či nepřidělení dotace nerozhodovalo ani po doručení závěru auditu.

Podle informací z pražského městského soudu finální verdikt padl jen u dvou z pětice žalob – právě u Mlékárny Hlinsko a Primagry. Zbylé firmy žaloby stáhly. Soud v obou případech řekl, že průtahy jsou neoprávněné.

Tereza Čemusová, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme