Podle europoslanců se Agrofert pokouší ovlivnit jejich hlasování. Firma tvrdí, že jen nabízí informace

Holding Agrofert na twitteru i youtube vybízel některé poslance Evropského parlamentu, aby hlasovali proti rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedlo to v úterý několik europoslanců. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že europoslanci tak získali možnost mít vyvážené informace. Organizace Transparency International postup holdingu kritizovala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravená rezoluce Evropského parlamentu vychází z dubnové konečné auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá Agrofert, který vložil do svěřenských fondů. Holding proto nemá podle auditorů nárok na dotace ze strukturálních fondů Evropské unie.

Český premiér s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

Europoslanci hodlají podle návrhu usnesení vyzvat české úřady, aby začaly Babišovu situaci efektivně řešit. Komise by zase podle nich měla vůči Česku uplatnit nové pravidlo, které umožňuje zastavit přísun unijních peněz do zemí, jež účinně nepostupují proti korupci či střetu zájmů.

1/2: Dear Members of the @European Parliament , before you raise your hand to vote on the resolution, which we are wholly convinced represents blatant interference in the business environment in the Czech Republic and in the freedom of enterprise, the free market, competition, ...

06:34 – 08. 06. 2021

6 9

Většina evropských zákonodárců se dlouhodobě staví k situaci předsedy české vlády kriticky. Europarlament už loni velkou většinou hlasů schválil podobné usnesení vyzývající Babiše, aby se konfliktu zájmů zbavil.

Kritika europoslanců

Podle německého zeleného europoslance Daniela Freunda se Agrofert snažil před středečním hlasováním zákonodárce přesvědčit, že premiér žádný konflikt zájmů nemá.

„Divím se: pokud nemají ŽÁDNÉ napojení na Babiše, proč po mě chtějí, abych hlasoval PROTI rezoluci?“ napsal dlouhodobý kritik Babišova přístupu Freund na twitteru, kde zveřejnil i text výzvy. Podle bruselského webu Politico našlo „celkem podivnou“ zprávu na svých twitterových účtech několik „poslanců“.

„Považujeme takovou formu komunikace za seriózní a přijatelnou. Důvod je jednoduchý: v rámci auditu Evropské komise jsme nebyli nijak vyslyšeni a neměli jsme možnost se jakkoli vyjádřit,“ sdělil mluvčí Agrofertu Hanzelka.

This is awkward! #Agrofert sent me a DM sprinkled with false claims on the conflict interests of 🇨🇿PM #Babis.

I wonder: If they have NO connection with Babis, why would they want me to vote AGAINST the resolution?

Mr @Andrej Babiš, why do we have to draw cute piglets into this?

10:00 – 08. 06. 2021

72 297

Podle něj tak mají europoslanci možnost seznámit se se stanoviskem koncernu, který jakýkoliv Babišův střet zájmů směrem k Agrorofertu odmítá.

„Poslance Evropského parlamentu také chceme seznámit s naší společností a odkazujeme je na náš web, kde mohou najít bližší informace o Agrofertu – kdo jsme, co vyrábíme, kolik lidí zaměstnáváme a že podnikáme zcela podle platných zákonů,“ doplnil Hanzelka.

Postup Agrofertu v úterý označila za nepatřičný Transparency International, která audit firem okolo Babiše iniciovala. „Dlouhodobé ignorování střetu zájmů ze strany premiéra nás dostalo do paradoxní situace, kdy koncern, který s premiérem nemá mít nic společného, ho nestandardním poloveřejným způsobem brání přímým oslovováním konkrétních politiků,“ uvedl vedoucí analytik české pobočky Transparency International Milan Eibl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme