Agrofert nebudu komentovat, reaguje na kauzu pozemky bez majitele Babiš. 'Je to blbost,' říká Faltýnek

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odmítl komentovat zjištění investigativního týmu Radiožurnálu, že koncern Agrofert neoprávněně hospodaří na více jak 1700 hektarech půdy. Podobně se vyjádřil také Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO, bývalý člen představenstva Agrofertu. „Moje reakce není žádná, já v Agrofertu už dva roky nepůsobím," uvedl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Já jsem Agrofert svěřil do svěřenských fondů v rámci ‚lex Babiš‘ a myslím, že Agrofert dal tiskovou zprávu, takže se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl Babiš. Problém se týká ale i období, kdy byl Babiš majitelem Agrofertu. Na to už předseda hnutí ANO neodpověděl.

Kroupa: Neoprávněné hospodaření s půdou se netýká jen Agrofertu. Zemědělců ale ve vládě moc není

Číst článek

Jaroslav Faltýnek, který byl dřív v představenstvu holdingu a ve sněmovně se věnuje zemědělské problematice dodal, že si „osobně myslí, že je to blbost.“

Mluvčí holdingu Karel Hanzelka uvedl, že nejde o nic nezákonného. „V této situaci jsou stovky zemědělců v České republice. My se ohrazujeme proti tomu, aby byla tato skutečnost otáčena jen proti Agrofertu,“ popsal Hanzelka.

Podle oslovených advokátů ale hospodaření na cizí půdě je trestný čin. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL kvůli hospodaření firem na cizích pozemcích plánuje změnit pravidla přidělování dotací na půdu.

Ochrana zemědělského půdního fondu?

Holding Agrofert podle nashromážděných důkazů neoprávněně hospodaří na více než 1700 hektarech půdy. Jde o pozemky, které nemají jasného majitele. Společnostem tedy nepatří a ani je nemají v nájmu. Přesto však na většinu půdy pobírají dotace od Evropské unie.

Podle právníků oslovených Radiožurnálem jde o trestný čin. Firma ale jakékoli pochybení odmítá.

VYJÁDŘENÍ AGROFERTU

Víme o této situaci, odmítáme ale zavádějící intepretace Českého rozhlasu. V obdobné situaci jsou stovky zemědělských subjektů v České republice, avšak zase jen Agrofert je vykreslován v negativním světle. Jde o pozemky, u kterých dlouhodobě není znám vlastník. Hospodaření na takových pozemcích není nezákonné. Naopak takovým postupem je všeobecně ze strany zemědělců chráněn zemědělský půdní fond. Situaci již několik let aktivně řešíme. Pokud se vlastník objeví, nájemné či pachtovné samozřejmě zpětně doplácíme. Odmítáme interperetaci, že bychom se dopouštěli jakékoli nezákonné činnosti v oblasti dotací. Dotace na hospodaření čerpáme zcela v souladu s platnou legislativou.

dp, Markéta Chaloupská, Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme