Nerovný přístup, tvrdí o proplácení dotací Agrofertu expert, jenž odhalil zneužívání v ROP Severozápad

Česko dál vyplácí holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) všechny dotace, ačkoliv Brusel jejich část zastavil. Obecně se přitom při jakémkoliv podezření má financování pozastavit, řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus dotační expert Leo Steiner. Ten se před lety zasloužil o odhalení dosud největšího případu zneužívání evropských dotací v kauze ROP Severozápad. Tehdy podle něj ministerstvo financí vyplácení zastavilo.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leo Steiner

Leo Steiner | Foto: Karel Pešek / MAFRA | Zdroj: Profimedia

V případě programu Severozápad pozastavila Evropská komise proplácení dotací. Jak tehdy postupovalo ministerstvo financí? Proplácelo je dál?
Ta příhoda je stará sedm let. Když před sedmi lety Evropská komise rozhodla o neproplácení finančních prostředků, tak i tehdejší ministerstvo financí rozhodlo, že úřad ROP Severozápad nebude proplácet konečným příjemcům a žadatelům žádné finanční prostředky.

Tento stav trval dva roky. Některé ze žadatelů to vedlo k tomu, že odstoupili od projektů, některé to dokonce položilo - skončili v konkurzu.

100 milionů Agrofertu na lepší toasty šlo ze státní kasy. Ministerstvo dotaci nedalo Bruselu k proplacení

Číst článek

V případě ROP Severozápad se jednalo o dotační podvody. Vidíte v tom současném případu - třeba tu linku na toustový chléb - nějaké odlišnosti? Jedná se o méně závažný případ?
Musím říci, že v tomto případě je škála pochybení nebo nesrovnalostí či podezření totožná nebo velmi podobná. Je jedno, jestli se v tomto případě jednalo nějaké pochybnosti v trestně-právní rovině, nebo pochybnosti o tom, že nejsou splněny základní podmínky dotačního programu.

Podobný problém, ovšem přístup k řešení je jiný, než před sedmi lety v případě programu ROP Severozápad, kdy žadatelé žádné prostředky ze státního rozpočtu neobdrželi dva roky.

Dokážete si vysvětlit, proč v tomto případě holding Agrofert peníze dostává dál, když v podobném případu před sedmi lety žadatelé peníze nedostali?
Pravomoc nepředfinancovávat prostředky ze státního rozpočtu je na členských státech. Holt v tomto případě je přístup jiný, těžko předvídatelný s tím, že před sedm lety bylo konáno jinak. A je samozřejmě nerovný s ohledem na to, co se před sedmi lety odehrálo v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Je možné, že české úřady nemají jinou možnost, než pokračovat v proplácení?
To je opravdu plně v pravomoci členského státu. Je celkem jedno, jestli se jedná o střet zájmů ve společné zemědělské politice, v regionální politice, nebo dotačních programech České republiky. Obecně je aplikováno, že když takové podezření je, pozastavuje se financování.

Leo Steiner

  • Leo Steiner upozorňoval na nekalé praktiky v Regionálním operačním programu (ROP). Do celého systému viděl z pozice vysokého úředníka této instituce, ze které odešel. Podle něj systém přidělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládla korupce.
  • Za svou činnost dostal jako bojovník proti korupci například Cenu za odvahu nebo Cenu za občanskou statečnost.
  • Steiner několikrát kandidoval v komunálních volbách, ve volbách do Poslanecké sněmovny a ve volbách Evropského parlamentu, nejdříve za KDU-ČSL, později na její kandidátce jako nestraník. Nikdy ale nebyl úspěšný.

Jan Burda, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme