V čele berňáku skončil poté, co jeho úřad doměřil daň firmě z Agrofertu. Místo mu nevrátili, ač vyhrál soud

Bývalý ředitel finančního úřadu v Příbrami Karel Trefný musel ve funkci skončit poté, co doměřil milionovou daň jedné z firem holdingu Agrofert. Na případ upozornila Česká televize v pořadu Reportéři ČT. Trefný byl po doměření daně přesunut z Příbrami do Prahy. Oficiálně z organizačních důvodů, ale podle něj šlo o „trest“. Proti převelení se bránil u soudu a uspěl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:53 24. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel finančního úřadu v Příbrami Karel Trefný.

Bývalý ředitel finančního úřadu v Příbrami Karel Trefný. | Zdroj: ČT24.cz

„My jsme Primagře (podnik je součástí holdingu Agrofert – pozn. red.) doměřili daň z přidané hodnoty asi ve výši 1,5 milionu korun, proti které se společnost odvolala,“ popsal pro ČT Trefný.

Finanční správa dál nerespektuje Ústavní soud. Firmě nechce vyplatit milion, který zadržuje neoprávněně

Číst článek

Společnost neuspěla ani se svým odvoláním, a následně ani se správní žalobou u soudu. „Daň uhradili a já jsem vůbec netušil ani jsem si nemyslel, že by to mohlo mít nějaké následky,“ dodal.

Poté ale podle něj přišla reorganizace, v rámci níž byl převelen z Příbrami do Prahy. Dojíždění na nové pracoviště podle něj nebylo zvládnutelné a ze strany vedení finanční správy se mělo jednat o účel. „Já jsem vlastně vyjížděl ráno v půl páté, abych v půl sedmé byl na Smíchově. Oni věděli, že to pravděpodobně nevydržím. Věděli, že se dojíždět nedá,“ vysvětli.

Obrátil se proto na soud a vyhrál. Na místo ředitele se už ale nevrátil. V Příbrami nyní pracuje jako řadový daňový úředník. „Dovolil jsem si doměřit firmu, která patřila do holdingu Agrofertu. A mohl bych si dovolit třeba víc. Tím pádem jsem se stal osobou neloajální, s kterou není důvod dál spolupracovat,“ dodal Trefný.

„To, co nám soud uložil, jsme napravili a vydali jsme nové rozhodnutí o působišti pana Trefného v Příbrami a domnívám se, že tím je věc pro Generální finanční ředitelství vyřízena,“ uvedla k tomu na dotaz ČT ředitelka finanční správy Tatjana Richterová.

Finanční správa v úterý uvedla ve vyjádření na webu, že informace týkající se Trefného jsou zavádějící. Bývalý ředitel byl podle vyjádření zařazen na post příbramského ředitele jen do doby, než bude místo obsazeno po výběrovém řízení dle zákona. V něm poté neměl Trefný uspět.

„Žadatel, který vybrán nebyl, byl poté převeden na místo se služebním působištěm v Praze, proti čemuž podal odvolání na Generální finanční ředitelství, které však bylo zamítnuto. Zaměstnanci bylo následně příkazem ředitele finančního úřadu pro Středočeský kraj stanoveno místo výkonu služby Příbram,“ stojí ve vyjádření.

Zajišťovací příkazy

Bývalý ředitel finančního úřadu navíc nesouhlasil s plošným používáním zajišťovacích příkazů, kvůli kterým se finanční správa stala v posledních letech předmětem kritiky. „Vymezení proti zajišťovacím příkazům je velice jednoduché. Můj názor je ten, že zajišťovací příkaz není první nástroj zabezpečení úhrady daně, ale ten poslední,“ popsal.

Účet na Slovensku nestačí k podezření na daňový únik, rozhodl soud o ‚zakleknutí‘ úředníků na FAU

Číst článek

Používání zajišťovacích příkazů zavedl před pěti lety tehdejší ředitel finanční správy Martin Janeček. Ten po aféře s jejich nezákonným používáním na konci loňského roku ze své funkce odstoupil.

Avšak zatímco Karel Trefný o post regionálního ředitele finanční správy definitivně přišel, Martin Janeček právě takové místo získal a pracuje jako ředitel Finančního úřadu pro Jihočeský kraj v Českých Budějovicích. Rozhovor pro Reportéry ČT ale odmítl.

Nejznámějším případem, kdy stát použil zajišťovací příkazy nezákonně, a přitom likvidačním způsobem, byl zásah proti firmě FAU v Přerově. Její osud dlouhodobě sleduje i server iROZHLAS.cz.

Společnost naposledy v polovině letošního roku vyhrála společnost spor o ručení za daň ve výši 200 milionů. Finanční správa se mohla obrátit s kasační stížností na Nejvyšší správní soud, ale neudělala to. Jedná se přitom již o několikátý soudní spor mezi FAU a finanční správou, ve kterém společnost zvítězila.

Případ FAU, jejíž sklady sídlily v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert, vešel ve známost v roce 2016. O rok později se ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Právě přerovskou firmu na nahrávce zmiňuje premiér Andrej Babiš (ANO). „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci,“ řekl.

Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nynějšího premiéra. Babiš několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu. Odmítl to i tehdejší šéf finanční správy Janeček.

Firmy, které vyhrály svůj spor o zajišťovací příkazy, teď požadují po státu více než 600 milionů korun jako náhradu škody. Stát už musel firmám zaplatit 167 milionů na úrocích za neoprávněně zadržované peníze. Řada soudních případů navíc teprve běží: soudy už projednaly 134 žalob proti zajišťovacím příkazům a firmám a podnikatelům daly za pravdu ve skoro polovině případů: finanční správa totiž prohrála v 63 případech.

tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme