Pět žalob na nečinnost. Agrofert kvůli dotacím loni žaloval resort průmyslu, vadilo mu dlouhé čekání

Firmy Agrofertu loni pětkrát zažalovaly ministerstvo průmyslu kvůli čekání na rozhodnutí o požadovaných dotacích, zjistil server iROZHLAS.cz. Úředníci řadu měsíců váhali, zda finanční podporu přiklepnout, nebo ne. A to kvůli auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Soud ale opakovaně rozhodl, že audit byl ukončen v únoru roku 2020 a další průtahy byly nezákonné. Jedním z případů je známá dotace pro Primagru, kterou resort zamítl.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agrofert

Agrofert | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fatra, Mlékárna Hlinsko, Primagra a Ethanol Energy. To je čtveřice firem, které se loni dohromady pětkrát obrátily na Městský soud v Praze s tzv. žalobou na nečinnost. Společnosti z koncernu Agrofert žádaly o dotaci v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který řídí ministerstvo průmyslu. A všechny pak čekaly řadu měsíců a někdy i rok na rozhodnutí, zda dotaci dostanou, nebo ne.

Server iROZHLAS.cz získal seznam žalob na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Agrofert nechtěl soudní spory komentovat. „Pokud jde o zmíněné žaloby, probíhající řízení ze zásady nekomentujeme,“ uvedl pouze na dotaz mluvčí Karel Hanzelka a dodal, že koncern v oblasti dotací „postupuje přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv“.

O reakci požádal server iROZHLAS.cz také žalované ministerstvo obchodu a průmyslu, které vede ministr za ANO Karel Havlíček. Dotaz ale zůstal bez odpovědi.

Žaloby firem Agrofertu proti ministerstvu průmyslu a obchodu | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dva rozsudky

Podle informací z pražského městského soudu ale finální verdikt padl jen u dvou z pětice žalob. Jednou z nich je už zmíněná mediálně známá stížnost Primagry kvůli téměř 2,5milionové dotaci. Pro připomenutí: firma žádala peníze na novou energeticky úspornější sušárnu zrnin v dubnu 2018. O rok později ji úředníci předběžně schválili, konečný verdikt – zamítnutí dotace – padl letos v dubnu. A to až několik měsíců poté, co se firma obrátila na soud, který označil průtahy resortu za nezákonné. Více čtěte ZDE.

Roky čekání, vyhraný soud i zdržování advokátky. Ministerstvo kvůli auditu zamítlo dotaci pro Agrofert

Číst článek

Nejnovější rozsudek z letošního dubna se týká dotace pro Mlékárnu Hlinsko sídlící v Pardubickém kraji. Ta žádala peníze na nový plynový kotel na podzim 2018. Při věcném hodnocení projekt dostal 60,7 bodu, hranice pro přijetí byla 60 bodů, a záměr tak úředníci schválili.

Výběrová komise ministerstva žádost projednala v březnu 2019 a v dubnu pak resort doporučil dotaci ke schválení a zaslal firmě návrh rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 5,1 milionu korun. V květnu návrh mlékárna přijala, ale od té doby se nic nedělo. A to až do února 2020, kdy si firma začala na nečinnost oficiálně stěžovat, nejdříve jen na ministerstvu.

„Ve správním spise je dále zachycena již jen žádost (podnět) žalobce o opatření proti nečinnosti ze dne 21. 2. 2020 a reakce ze dne 28. 2. 2020 v podobě dopisu náměstka ministra M. P.- (...), jenž žalobce informoval o tom, že důvod pro pozastavení procesu vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace souvisí s probíhajícím auditním šetřením,“ píše se v rozsudku. Žalobu pak Mlékárna Hlinsko podala v dubnu 2020, tedy před více než rokem.

Váhavé ministerstvo

Resort průmyslu u řady projektů, na jejichž podporu žádaly peníze firmy z holdingu, nerozhodoval. Jeho úředníci totiž čekali na ukončení unijního auditu ke střetu zájmů českého premiéra. Ten v Česku proběhl na začátku roku 2019.

Výsledky auditu

Evropská komise v konečné auditní zprávě potvrdila, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů odmítá.

Finální zpráva pak přišla o rok později na začátku roku 2020. V ní Evropská komise uzavřela, že premiér je ve střetu zájmů. Ministerstvo ale se závěry nesouhlasí a audit nepovažuje za ukončený.

„Žalovaný (ministerstvo průmyslu – pozn. red.) pak ve svém vyjádření z téhož dne uvedl, že auditní procedura nebyla dosud ukončena, neboť celý proces se nyní nachází ve fázi následného postupu,“ píše se v rozsudku z letošního dubna. S komisí totiž stále probíhá další komunikace, v níž Česko informuje Brusel, jak plní různá doporučení z auditní zprávy.

Soud ale stejně jako v případu Primagry řekl, že průtahy jsou neoprávněné. „Soud tak s ohledem na vše výše uvedené na tomto místě shrnuje a uzavírá, že žalovaný (ministerstvo průmyslu – pozn. red.) s rozhodnutím o dotaci původně zcela legitimně vyčkával na konec Auditního řízení, resp. na finální závěry unijních auditorů,“ stojí sice v rozsudku.

Zároveň ale soudce Martin Lachmann dodal, že pak už ale rozhodnutí mělo padnout. „Definitivní auditní závěry, z nichž mohl žalovaný případně vycházet, již ovšem obsahovala Závěrečná auditní zpráva doručená národním orgánům dne 5. 2. 2020. Právě tuto skutečnost je potřeba vnímat jako okamžik, kdy odpadla důvodná překážka v rozhodnutí o Žádosti o podporu.“

Ostatní tři žaloby společnosti nakonec stáhly. Vyplývá to z veřejných informací o jednotlivých řízeních a potvrdil to také soud. „Ve všech třech věcech vzala žalobkyně žalobu zpět a řízení byla zastavena,“ uvedla na dotaz redakce zástupkyně ředitele správy soudu Ludmila Machyánová.

Sám Andrej Babiš dlouhodobě střet zájmů popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS na začátku prosince minulého roku.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme