Agrofert uspěl. Zemědělský fond znovu řeší dotaci, kterou Brusel neproplatí kvůli Babišově střetu

Agrofert uspěl u ministerstva zemědělství se stížností proti vrácení dotace ve výši zhruba 1,6 milionu korun. Tu po koncernu ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO) vymáhá zpět zemědělský fond. Úřad lidoveckého ministra Zdeňka Nekuly mu ale případ vrátil na stůl k novému posouzení. Ze státního rozpočtu vyplacenou dotaci Brusel označil za nezpůsobilou, a to kvůli Babišově střetu zájmů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Nekula

Úřad ministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) vyhověl odvolání Agrofertu, a to kvůli „procesním vadám“ | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V rámci odvolacího řízení ministerstvo zemědělství zrušilo rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu o vrácení dotace společnosti Schrom Farms a věc vrátilo fondu k novému projednání,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.

Česko kvůli dotaci dostalo pokutu za Babišův střet. Agrofert ji nechce vrátit, řešit ji bude ministr Nekula

Číst článek

Důvodem zrušení rozhodnutí byly podle něj procesní vady. „Fond v rámci nového projednání věci odstraní, včetně například doplnění spisového materiálu na základě námitek odvolatele (Agrofert – pozn. red.) a následně vydá rozhodnutí nové,“ popsal další postup.

Dotaci, která měla být spolufinancovaná z unijních peněz, odmítla proplatit Evropská komise. Spadá totiž do období vládního angažmá Andreje Babiše (ANO), a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. Kvůli tomu a dalším pochybením Komise Česku vystavila pokutu přesahující 82 milionů korun. Můžete si o tom přečíst ZDE.

Část z pokuty tvoří právě dotace pro Schrom Farms. Jedná se o jedinou „problémovou“ dotaci. Státní zemědělský fond totiž poté, co v Česku proběhla evropská auditní mise prověřující střet zájmů, preventivně veškeré projekty dceřinek Agrofertu pozastavil. S výjimkou této jediné.

Vedení fondu se k rozhodnutí resortu nechtělo vyjádřit. „Postup ministerstva zemědělství, který je naším nadřízeným orgánem, nám nepřísluší komentovat,“ uvedla pouze mluvčí fondu Luďka Raimondová.

Vyjádřit se k tomu nechtěl ani Agrofert. „Probíhající řízení nebudeme komentovat,“ napsala mluvčí Lucie Bukovanská. Její kolega Pavel Heřmanský ale už dříve serveru řekl, že podle vedení koncernu bylo s dotací vše v pořádku.

Modernizace farmy

Dceřinka koncernu použila peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku. Farma, která produkuje až šest milionů násadových vajec ročně, investovala do moderní technologie více než 7,7 milionu korun. O dotaci poté požádala Státní zemědělský fond, šlo o bezmála 1,6 milionu korun. Zhruba polovinu (31 tisíc eur) měl tvořit příspěvek z Bruselu.

Vyhrané soudy s Agrofertem by mohly otevřít otázku přímých plateb, říká nový šéf zemědělského fondu

Číst článek

Minulá vláda pod Babišovým vedením kvůli tomu, že Evropská komise odmítla dotaci proplatit, Brusel zažalovala. Tehdy ale ještě nebyl audit ke střetu zájmů ukončen a podle soudu tak nebylo jisté, zda peníze od Komise Česko dostane. Stížnost proto tehdy pozastavilo.

Kabinet Petra Fialy (ODS) měl ale od počátku k Babišově střetu odmítavý postoj a několikrát avizoval, že se kvůli němu nehodlá před unijním tribunálem soudit. Loni v září proto žalobu stáhl.

Státní zemědělský intervenční fond řeší vedle zhruba 1,6 milionu korun pro farmu další necelou třicítku dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Ty byly kvůli auditu už před lety pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu.

Dohromady jde o projekty za více než půl miliardy korun, které měla Evropská unie podpořit asi 200 miliony korun. Některé firmy tak dostávají informaci o přidělení „nulové dotace“, další pak o zamítnutí, jak už dříve informoval iROZHLAS.cz.

Audit ke střetu zájmů proběhl na českých úřadech na začátku roku 2019. Unijní auditoři se zaměřili na dotace pro Agrofert, které koncern čerpal v době Babišova vládního angažmá. Kontroloři došli k závěru, že tehdejší premiér byl v době, kdy seděl ve vládě, ve střetu, a koncern tak neměl na řadu dotací nárok.

Budova Agrofertu v Praze 4. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme